Вести Код Македонија Најважни

Андов во разговор за КОД открива што се носел Палевски во неговиот куфер

Директорот на затворот Филип Андов во интервју за КОД открива што се имало во куферот на Љупчо Палевски Палчо кога тој беше донесен во затворот во Шутка по неговата екстрадиција од Турција во средата, минатата недела.

„Па може да нагласам дека имаше една интересна работа, дека имаше телевизор плазма, од Турција му бил, за притвор но тука каде што е, ние немаме 220 волти струја, регулирана е на 12 волт, само за светло, специјално за собата каде што ќе биде тој“, рече Филип Андов.

Палевски, како што и претходно објави Телма, со себе носел и банкноти во евра и турски лири.

„Да не навлагаме, имаше банкноти во евра и турски лири, сега да не навлегуваме во детали“, посочи Андов. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Тв Телма / TV Telma (@tvtelma)

На прашањето на КОД дали Палевски со него носел и документи, тој потврдно одговори.

„Имаше да, направен е записник“, вели директорот кој посочи дека тоа е стандардна процедура за секој притвореник“, додаде директорот на затворот.

Тој за КОД откри и дека обвинителството веќе побарало да изврши увид во предметите кои Палевски ги донел со себе во затворот во Шутка. Целиот разговор може да го погледнете во емисијата на КОД во линкот подолу.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Бројот на Египќани кои починаа за време на аџилакот во Саудиска Арабија се искачи на 672

Дејан Дејан

Струмичанка измамена за повеќе од 8 000 евра

Дејан Дејан

СДСМ се подготвува за внатрепартиски избори

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе