Вести Магазин Свет

Парче метал се „отцепило“ од Меѓународната вселенска станица во 2021 година, падна врз приватен имот на Флорида на 8 март

Американската вселенска агенција НАСА потврди дека парче на отпад што минатиот месец падна врз приватен имот на Флорида се откинало од Меѓународната вселенска станица.

Според НАСА, металниот објект бил дел од палета за товар на вселенската станица што се „отцепил“ на 11 март во 2021 година. Речиси три години подоцна, на 8 март, во НАСА очекуваа тој да согори како што ќе навлегува во земјината атмосфера, но парчето вселенски отпад „преживеа“ и заврши во домот на Алехандро Отеро.

„Се тресев. Не можев да поверувам. Какви се шансите нешто да слета на мојата куќа со толкава сила и да предизвика толкава штета? – Благодарен сум што никој не беше повреден“, вели Отеро.

Металното парче се користело за монтажни батерии на товарна палета. Од НАСА најавија истрага за причините за инцидентот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Тв Телма / TV Telma (@tvtelma)

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Дејан Дејан

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Дејан Дејан

Парламентарни избори 2024 – денеска се прегласува на седум избирачки места

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе