Вести Магазин

Дизајнирани се модни парчиња кои менуваат боја со нивно загревање

Американскиот дизајнер Ким Месшес, дизајнираше модни парчиња кои навидум може да менуваат боја. Неговата колеција содржи серија од по пет парчиња на блузи и здолништа, кои менуваат колор, направени со напредна технологија којашто се активира со топлина.

Облеката е направена од техно-хроматски материјал, кој при загревање менува боја. Пигментите на материјалот се направени од стврдната смола, наместо од обична ткаенина. Боите на дизајнираните парчиња може да се претопуваат од сина во портокалова, но и да преовладува менување од едни во други нијанси.

Ваквиот вид на материјали се прави преку два методи и тоа со течни кристали и леуко бои. Течните кристали се материјал, кој преку загревање и со помош на електрични струи или магнетни прачки, на температура измеѓу 24 и 29 степени целзиусови, помагаат во менување на бојата на облеката. Леуко боите функционираат на принцип на загревање и менување на pH вредноста, па со тоа боите може да се менуваат од обоена во безбојна.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Дејан Дејан

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Дејан Дејан

Парламентарни избори 2024 – денеска се прегласува на седум избирачки места

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе