Вести Код Македонија

КОД: Кој е вистинскиот газда на Југохром

(КОД: Кој е сопственик на Југохром и опасните врски на корозивниот капитал) КОД беше во Јегуновце, во потрага по информации за сопственикот на Југохром, комбинат кој веќе 8 години е затворен, а лани излезе од уште еден стечај со ветување дека ќе вгради филтри на оџаците за да спречи загадување и ќе изгради соларна централа со кпацитет за 30 мегавати струја- годишно производство.

Официјално, сопственик на Југохром е фирма од Британските Девствени Острови со седиште на адреса на фирми на познати фудбалски суперѕвезди. Неофицицајлно е дека станува збор за истиот газда, Русинот Максим Москалев кој само ја префрли сопственоста. Од Југохром негираат дека има руска врска во нивното сопствеништво.

Во КОД вечерва и за карипските инвеститори во Македонија и дали државата има процедура да спречи влегување на корозивен капитал кој наместо профит има за цел криминал и политичко влијание. КОД е во редовниот термин, по вечерните вести на Телма.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Дејан Дејан

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Дејан Дејан

Парламентарни избори 2024 – денеска се прегласува на седум избирачки места

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе