Вести Македонија Најважни

Низа недоследности од страна на МОН утврди Државниот ревизор во извештајот за условите во студентските домови и за студентскиот стандард

Државниот ревизор во извештајот за условите во студентските домови и студентскиот стандард утврдиле низа недоследности од страна на МОН.

Со извештајот опфатен е периодот од 2019-2022 година, а забелешките главно се однесуваат на лошиот стандард на студентите, намалениот број на студенти, како и слабости при доделувањето на студентските стипендии. Што се донесува до студентите кои добиле стипендија за студирање во странство не е воспоставен систем за нивно ангажирање во земјата.

МОН не воспоставил систем за доделувањето на студентски оброк. Нотирано е дека не постои ниту апликација, ниту начин како ќе се потрошат тие 140 денари и дали тие се трошат за исхрана на студентите.

Сместувачките капацитети се стари, а под знак прашални се доведува и малата цена за сметување во студентските домови, која не е променета од 2008 година. Меѓу другото не се врши анализа на критериумите за прием во студентски дом.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе