Вести Македонија Најважни

Османи во Топ Тема: Треба да имаме претседател којшто ќе сплотува

ДУИ го кандидираше Бујар Османи за претседател на државата. Тој во „Топ Тема“ на Телма го откри и мотивот за неговата кандидира за претседател – да биде првиот консензуално избран претседател на државата кој нема да генерира политички и етнички поделби како досегашните шефови на државата.

„Поддршката од граѓаните ја барам врз основа на моите искуство, компетенции, работна дисциплина, меѓународна етаблираност. Тоа што е уникатно во мојата кариера е мојата меѓународна етаблираност, искуство, контакти, а претседателот на државата тоа го прави, ја претставува државата надвор. Овој пат да не се гласа по етнички линии, туку по искуство, по кандидат“, изјави Османи, потенцирајќи дека претседателот во последните триесет години бил извор на проблеми, поларизација и ескалација на политичката состојба.

Кандидатот за претседател на ДУИ тврди дека лидерот на земјата има три улоги.

„Едно, да биде компас на геостратешката ориентација, второ, да биде сврзно ткиво на различните етнички и политички наративи и трето, да биде деескалатор, да биде деполаризатор, тој што ќе ги намалува тензиите“, порача Османи.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Груевски се жали во судот во Стразбур за предметот Тенк – објавено на што се однесува апликацијата и прашањата што треба да ги одговори државата

Дејан Дејан

Кога ќе ја пронајдат ќе треба да одлежи две години затвор мед. сестра за проневерување лекови од онкологија. Апелација ја птоврди пресудата, но таа е во бегство

Дејан Дејан

Summer job како испомош во Бон- како МНР ја испрати поранешната ТВ водителка Бесмира Ејупи во дипломатска мисија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе