Вести Топ вести

(Видео) Руската армија тврди: Уништивме украинска бригада со македонски и словенечки тенкови

Русија тврди дека нејзини десантни единици уништиле украински баталјон кој бил опремен со тенкови од Македонија и од Словенија, пренесува РИА Новости. Со посредство на „Спутник“, медиумот објави и видео материјал од изгорена и уништена опрема по битката.

„Како резултат на успешна одбрана во насока на Криви Рог, една од десантните единици на руската армија целосно го уништи 28-от механизирана бригада на украинската војска, вклучително и тенковите Т-72 доставени до Украинците преку програмата за помош од НАТО членките“, се вели во веста на РИА Новости.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Дејан Дејан

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Дејан Дејан

Силјановска Давкова: Не гледам дека сум го повредила Преспанскиот договор

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе