NICS системот на НАТО го координира справувањето со коронавирусот во регионот

Ценатрот за управување со кризи го модификуваше системот за командување со инциденти на НАТО за да ги координира националните институции во справувањето со епидемијата на коронавирусот во земјата. Нексген системот...

Раноградинарите бараат итни мерки за пласманот на производството

Раноградинарите од Банско бараат итни мерки за пласманот на производството. Денеска тие упатија писмо до министерството за земјоделство во кое апелираат да се организира извозот на земјоделските производи што се...

Полицијата откри 107 граѓани кои не го почитувале полицискиот час, 35 се приведени

На територијата на државата , во изминатите 24 часа вкупно 107 лица не ја почитувале мерката за забрана за движење, соопштуваат од МВР. При тоа полицијата привела 35 лица, 47...

ГОБ „8-ми септември“ е подготвена за пациентите со Ковид-19, во поликлиниките веќе се тестираат луѓе

Најголемата здравствена установа за болничко лекување на ниво на секундарна здравствена заштита во Скопје, Градската болница „Осми септември“ е целосно на располагање за да прими пациенти со Ковид-19. Направено е...

ФЗОМ ја објави цената на тестовите за Ковид 19

Фондот за здравство ја објави цената на тестовите за Корона вирусот, откако јавноста реагираше дека, разликата во цената на тестовите што се прават на Инфективната клиника и на тие во...

Во последното деноноќие 18 новозаболени, еден од Клиниката за кардиологија

Ренгенолошки техничар од клиниката за Кардиологија е еден од 18 те ново заболените од Корона вирусот во последното деноноќие. Се чекаат резулатати од тестирање на 15-тина негови колеги информираа од...

Македонија го користи системот на командување со инциденти на НАТО за справување со ковид-19

Северна Македонија го користи системот за командување со инциденти од следната генерација на НАТО (НИЦС) за да го координира својот национален одговор на кризата ковид-19 и да и обезбеди на...

ФЗО ги објави референтните цени на тестовите за ковид-19

Фондот за здравствено осигурување денеска излезе со обајснување за различните цени за тестовите за ковид-19 откако деновве на социјалните мрежи и медиумите круежа разлчни информации за рефернтните цени на тестовите....

Со хуманитарен лет 118 македонски граѓани се враќаат од Малта

Од Малта во земјава денеска се враќаат 118 македонски граѓани. Повратниците се обврзани сами да ги покријат трошоците за авио превозот, додека задолжителниот 15 дневен карантин којшто беше еден од...

Вработен во ЈСП позитивен на коронавирус

Вработен во ЈСП е заразен со коронавирус, потврдија денеска од компанијата. Станува збор за вработен кој не бил вклучен во јавниот превоз туку бил дел од техничкиот персонал, однонсо задолѓен...