Казна од по 2.000 евра за прекршителите на полицискиот час- во Велес, Кавадарци и Неготино има приведени

Според статистиката на Министерството за внатрешни работи во текот на изминатово деноноќие (24/25.03) на територијата на државата по однос на непочитување на забраната за движење во периодот од 21 до...

ССНМ, ЗНМ и СЕММ апелираат за помош за ТВ Вис

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинари (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ) упатуваат заеднички апел до локалната самоуправа, државни институции, стопански...

Кривичен суд: Адвокатите да не манипулираат со јавноста во однос на условите за водење на судските расправи

Согласно одлуката на Судскиот совет и Министерството за правда во судот на дневна основа се насрочени не повеќе од десет судења за итни и неодложни предмети и тоа во зграда...

Во Гевгелија 250 лица во самоизолација поради ковид-19

Во домашна самоизолација моментно се наоѓаат 250 лица од општина Гевгелија кои изминатиов период се вратиле дома од други земји. Ниту еден од нив, според епидемиологот Сашо Олумчев, нема симптоми...

Адвокати бараат прекин на судењата но да не застаруваат и да не се враќаат на почеток

Кривичниот суд со закажани над 300 рочишта во време на вонредна состојба врши дискриминација и постапува спротивно на мерките за ширење на корона вирусот обвинуваат седумдесет и четири адвокати кои...

Нови 29 позитивни на коронавирус во Македонија – вкупно 177

Нови 29 случаи со коронавирус во земјава. Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 29 новозаболени од вирусот со што бројката се искачи на 177,од кои...

Во пожар изгоре регионалната телевизија „ВИС“ од Струмица

Синоќа околу 2 часот по полноќ во пожар изгореа просториите на Регионалната телевизија „ВИС“ во Струмица, а зафатени се и простории на еден текстилен погон и Социјалниот повеќенаменски центар на...

Инспекторите го следат препишувањето и продажбата на антибиотици, вклучително и антихистмини

Фармацевтските инспектори се постојано на терен и доколку се утврдат било какви прекршувањана, односно несоодветно препишување или продавање на антибиотици, тие се должни да постапат, велат за Телма од Агенцијата...

Од три града во Германија, но и од Малта и од Загреб со чартер летови ќе се враќаат македонски граѓани во земјава

Со чартер летови ќе се враќаат во земјава 377 македонски граѓани од Берлин, 355 од Бон, Минхен - 183, како и 148 од Малта и 226 од Загреб, соопшти денеска...

74 адвокати со писмо до Владата бараат одложување на рочиштата во Кривичен поради коронавирусот

Седумдесет и четири адвокати се потпишаа на  документот испратен до владата во кое наведуваат дека Основниот Кривичен Суд Скопје со предлог мерката за понатамошен тек на судењата врши дискриминација во...