Полициски бонус во политичките лавиринти додека расте бројот на заразени полицајци  

Финансиски бонус од 400 евра за полицајците бара македонскиот полициски синдикат додека се зголемува бројот на самоизолирани и заразени полицајци, а премиерот Спасовски и министерот Чулев расправаат дали политичките предлози...

Влада: За одлуката за полицискиот час ќе се водиме од науката, а не од политиката

По дводневен молк владата попладнево ќе решава дали продолжениот викенд ќе биде карантински. Велат дека досегашното неизјаснување не било поради неусогласени ставови во Кабинетот. „Политички одлуки не се решение на...

Бизарна сообраќајна незгода- битолчанака со задниот дел на автомобил се искачи на ѕид од зграда

Битолчанака со  задниот дел на автомобил марка „мерцедес“  се искачи на ѕид од зграда на улицата „Леринска“, а возилото неколку часа остана така заглавено. Во оваа бизарна сообраќајна незгода  што...

Еден починат, потврдени 23 нови случаи на ковид 19

Денеска се потврдени 23 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1921, оздравени 9 пациенти, почина 1 лице. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно...

Спасовски: Никој не е посилен од државата, ниту политичар ниту религиозен лидер ниту поединец

Премиерот Спасовски на новинарско прашање на настанот организиран при донација на респиратори за медицинските установи вели дека одлуката за полициски час преку викенд ќе се носи исклучиво преку научни препораки....

Без конкретен одговор за викенд-карантинот, владата ќе одлучува на седница во 17 часот

Претседателот на владата Оливер Спасовски денеска не најави дали владата ќе ја прифати препораката на комисијата за заразни болести за да прогласи полициски час за цел викенд во траење од...

Битолчанка пријавена во СВР-Битола за оштетување на фасада

Граѓани од улица „Леринска“ во Битола пријавиле во СВР-Битола дека вчера во попладневните часови, битолчанка со својот автомобил ја оштетила фасадата на зградата. Од СВР-Битола информираат дека пријавата е пристигната,...

14 припадници на МВР се позитивни на Ковид-19 – во самоизолација се 103

103 вработени во МВР се во самоизолација, а четиринаесетмина се позитивни на Ковид-19 потврдуваат од МВР за Телма. Најголемиот дел од оние во самоизолација се припадници на МВР коишто од...

Превртен автомобил во Вардар – пожарникари и нуркачи на МВР го извлекуваат од реката

Се уште нема официјални информации дали во автомобилот имало луѓе. Според информациите од страна на случајни минувачи, возилото најверојатно било празно и паркирано на кејот кај пешачкиот мост во близина...

Владата денес ќе одлучува за полицискиот час за викендот

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19...