Ѓоковиќ го преслуша Чориќ за четврта титула во Шангај

Новак Ѓоковиќ ја освои рекордната четврта титула во Шангај, претпоследниот осми тениски Мастерс турнир сезонава од серијата 1000. Во финалето беше подобар од Хрватот Борна Чориќ во два сета со...

Осака ја шокираше Вилијамс во драмата на УС опен

Наоми Осака приреди сензација на УС опен во Њујорк и стана првата Јапонка во историјата што успеа да освои грен слем трунир. 20-годишната тенисерка во своето прво финале на Артур...

ЃОКОВИЌ И ДЕЛ ПОТРО ФИНАЛИСТИ НА УС ОПЕН

Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин Дел Потро изборија финале на тенискиот Грен слем турнир УС Опен.Во пресметката со јапонецот Кеи Нишикори ,српскиот тенисер без загубен сет со 3-0  се пласираше...

ЃОКОВИЌ И КИЗ ПОСЛЕДНИ ПОЛУФИНАЛИСТИ НА УС ОПЕН

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја комплетираше полуфиналната четворрка  на тенискиот Грен слем во Њујорк.Двократниот шампионот на УС Опен во три сета со 6-3,6-4,,6-4 го порази Џон Милман од Австралија кој...

Ѓорческа се пласираше во 2.коло од квалификациите за УС Опен

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа стартуваше со победа во квалификациите за последниот сезонски грен слем турнир УС Опен. Ѓорческа славеше во три сета со 6-7, 7-5 и 6-3 против поранешната...

ЃОКОВИЌ ЈА КОМПЛЕТИРАШЕ КОЛЕКЦИЈАТА ОД МАСТЕРСИТЕ И СЕ ВРАТИ ВО ATП ТОП 10

Со победата над  Роџер Федерер во финалето на турнирот во Синсинати,Новак Ѓоковиќ   стигна до единствената шампионска титула која му недостасуваше од Мастерсите.Српскиот тенисер славеше во два сета со по 6-4...

Надал и Халеп шампиони на Роџерс купот

Рафаел Надал стигна до 80-тата АТП титула во кариерата откако го совлада Гркот Стефанос Циципас синоќа во финалето на Роџерс купот во Торонто, Канада. Шпанскиот тенисер славеше со 6-2 и...

ЃОКОВИЌ СЕ ВРАТИ ВО ТОП 10

После осум месеци Новак Ѓоковиќ се врати во топ 10   на АТП листата.Скокот од 11 места се должи на 4-та титула од Вимблдон која Ѓоковиќ ја освои вчера со триумф...

НОВАК ЃОКОВИЌ ГО ОСВОИ ВИМБЛДОН

Новак Ѓоковиќ по  четврти  пат во кариерата го освои престижниот Грен слем турнир Вимбдлон.Српскиот тенисер одигра перфектно финале во Лондон  и без загубен сет го порази јужноафриканецот Кевин Андерсон.Ѓоковиќ го...

Кербер преку Вилијамс до првата титула на Вимблдон

Анџелик Кербер дојде до трофејот кај тенисерките откако во големото финале денеска ја совлада Серена Вилијамс со 2-0, по сетови 6-3 и 6-3. За Германката ова е прв трофеј на...