Ѓоковиќ преку Надал до финалето на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ се пласираше во големото финале на Виммблдон за прв пат по 2015 година, откако во пет сета го совлада својот голем ривал Рафаел Надал, во меч кој траеше...

ВИМБЛЛДОН 2018: АНДЕРСОН ГО ДОБИ ПОЛУФИНАЛНИОТ МАРАТОН СО ИЗНЕР

Кевин Андерсон по втор пат во кариерата се избори за Грен слем финале.32 годишниот Јужно африканец го победи американецот Џон Изнер со 3-2 во сетови, во најдолгиот полуфинален меч во...

Реприза на финалето од 2016: Кербер и Вилијамс за титулата на Вимблдон

Анџелик Кербер стигна до своето второ финале на Вимблдон, откако денеска ја совлада Јелена Остапенко во два сета со по 6-3. Летонката која, ја освои титулата на Ронал Гарос во...

ВИМБЛДОН 2018: ФЕДЕРЕР И НАДАЛ ИЗБОРИЈА ЧЕТВРTФИНАЛЕ

Водечките светски тенисери  Рафаел Надал и Роже Федерер  изборија пласман помеѓу најдобрите осум на Грен Слемот  Вимблдон.Првиот носител на турнирот,  Роже  Федерер без загубен сет во мечот со Адријан Манарино...

Надал ја освои 11 титула на Ролан Гарос

Рафаел Надал ја одбрани титулата и 11 пат го подигна победничкиот пехар на вториот грен слем тениски турнир Отвореното првенство на Франција што попладнево заврши во Париз. Во финалето на...

Халеп со пресврт ја совлада Кербер, Мугуруза пресилна за Шарапова

Симона Халеп и Гарбине Мугуруза се изборија за второто полуфинале на грен слем тенискиот турнир Отвореното првенство на Франција. Првиот рекет во светот направи пресврт во четвртфиналето по двочасовната борба...

РГ:ЧЕКИНАТО ГО ЕЛИМИНИРАШЕ ЃОКОВИЌ ЗА МЕСТО ВО ½ ФИНАЛЕТО

Новак Ѓоковиќ,шампионот на Ролан Гарос од 2016 година,не успеа по деветти пат во кариерата да се пласира во полуфинале на Грен слемот во Париз.Италијанецот Марко Чекинато,72 играч на АТП листата...

НАДАЛ ПО 11 ПАТ ЈА ОСВОИ БАРСЕЛОНА,172 НЕДЕЛА НА ВРВОТ ОД АТП ЛИСТАТА

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ја продолжи победничката серија од настапите на земјени терени и се одржува на водечкото место од Светската ранг листа.Надал кој во финалето на турнирот во Барселона...

НАДАЛ СЕ ВРАТИ НА ВРВОТ ОД АТП ЛИСТАТА

Шпанскиот тенисер Рафаел  Надал   се врати на врвот од АТП листата,откако  вчера го освои турнирот во Рим и со 8770 бодови го престигна швајцарецот Роже Федедер.Во првите пет месеци од...

Ѓоковиќ не може ниту против 140-тиот тенисер во светот

Новак Ѓоковиќ никако да ја пронајде својата форма, откако денеска на турнирот во Барселона испадна уште на својот прв натпревар, односно во второто коло. Поранешниот светски рекет број 1 загуби...