Андерсон го декласираше Нишикори

Јужноафриканецот, Кевин Андерсон го совлада Кеи Нишикори и по овој триумф успеа да обезбеди пласман во полуфиналето на завршниот тениски турнир што се одржува во Лондон. Андерсон за само 65...

Зверев подобар од Чилиќ во Лондон

Александар Зверев со победа стартуваше на завршниот мастерс турнир во Лондон, откако во два сета го совлада Марин Чилиќ во рамки на групата А. Германскиот тенисер славеше во тај брејкот...

Откажана тениската егзибиција во Саудиска Арабија

Егзибицискиот меч меѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал кој требаше да се одигра во Џеда на 22 декември дефинитивно е откажан, а веста ја соопшти светскиот рекет број 1 на...

ХАЧАНОВ ГО ИЗНЕНАДИ ЃОКОВИЌ ЗА ТИТУЛА ВО ПАРИЗ

Карен Хачанов приреди едно од најголемите изнедувања во тениската  сезона откако во два сета со 7-5 и 6-4 го порази во финалето на Мастерсот во Париз,Новак Ѓоковиќ,четирикратниот шампион на турнирот....

Свитолина без пораз до титулата во Сингапур

Елина Свитолина триумфираше на завршниот турнир на најдобрите осум тенисерки што се играше во Сингапур. На ВТА финалето, Украинката беше подобра од Американката Слоан Стивенс со 2:1. Откако го загуби...

Ѓоковиќ го преслуша Чориќ за четврта титула во Шангај

Новак Ѓоковиќ ја освои рекордната четврта титула во Шангај, претпоследниот осми тениски Мастерс турнир сезонава од серијата 1000. Во финалето беше подобар од Хрватот Борна Чориќ во два сета со...

Осака ја шокираше Вилијамс во драмата на УС опен

Наоми Осака приреди сензација на УС опен во Њујорк и стана првата Јапонка во историјата што успеа да освои грен слем трунир. 20-годишната тенисерка во своето прво финале на Артур...

ЃОКОВИЌ И ДЕЛ ПОТРО ФИНАЛИСТИ НА УС ОПЕН

Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин Дел Потро изборија финале на тенискиот Грен слем турнир УС Опен.Во пресметката со јапонецот Кеи Нишикори ,српскиот тенисер без загубен сет со 3-0  се пласираше...

ЃОКОВИЌ И КИЗ ПОСЛЕДНИ ПОЛУФИНАЛИСТИ НА УС ОПЕН

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја комплетираше полуфиналната четворрка  на тенискиот Грен слем во Њујорк.Двократниот шампионот на УС Опен во три сета со 6-3,6-4,,6-4 го порази Џон Милман од Австралија кој...

Ѓорческа се пласираше во 2.коло од квалификациите за УС Опен

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа стартуваше со победа во квалификациите за последниот сезонски грен слем турнир УС Опен. Ѓорческа славеше во три сета со 6-7, 7-5 и 6-3 против поранешната...