Ангеловски нема да експериментира, со проверени сили на тест средбите во Анталија

Селекторот на Македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски го направи изборот за претстојните контролни средби против Финска и Азербејџан што ќе се одиграат во Анталија. Без да експериментира ги повика играчите...

Вардар и со половина сили до триумф против Динамо Панчево

Вардар и натаму останува единствениот тим во СЕХА-лигата без пораз, откако денеска во рамки на 16.коло славеше на гостувањето кај Динамо Панчево со 23-27. Иако можеби се очекуваше далеку поубедлива...

„Светците“ го буткаат Реал Мадрид европскиот престол

Повредата на Нејмар, кој ќе биде надвор од терените до крајот на сезоната, сигурно е голем хендикеп за ПСЖ во пресрет на реванш осминафиналниот натпревар во Лигата на шампионите, но...

Потврдено: Астори почнал од срцев удар

Италијанските власти по направената обдукција денеска објавија дека причината за смртта на Астори е срцев удар. Фиорентина и Калјари ги повлекоа од употреба дресовите со број 13 во чест на...

Силекс го доби подмладениот Вардар

Силекс славеше на гостински терен кај Вардар со 3:2 во дербито на 22 коло од Првата македонска фудбалска лига. Поради бојкот кон ФФМ за одлуката да не ја казни Шкендија за...

Шкендија: Не прекршивме никакво правило на ФФМ

Шкендија реагираше во јавноста и побара од Фудбалската федерација на Македонија да ги отфрли жалбите на Академија Пандев и Вардар. Тетовци сметаат дека не ги прекршиле правилата на ФФМ за...

МКФ им даде нови рокови на прволигашите да ги платат котизациите, лиценците и казните

Македонската кошаркарска федерација на барање на Здружението на прволигаши им даде нови рокови на прволигашките клубови да ги подмират своите долгови кон федерацијата во однос на уплатата за котизација за...

Вардар против Битигхајм по заверка на првото место во групата

Поразот од Мец минатата недела беше мало освестување за ракометарките на Вардар пред најважниот дел од сезоната. По деветте победи по ред, на гостувањето во Франција „црвено-црните“ го доживеаа првиот...

ТРЕТА ПОБЕДА НА КОШАРКАРИТЕ

Македонскиот кошаркарски тим влезе во победничка серија од претквалификациите за континенталниот турнир во 2021 година.Синоќа во СЦ Јане Сандански,македонската селекција ја надигра Словачка со 87-74 и со третиот триумф во...

ЛШ: ПРВ ПОРАЗ НА ЖРК,МАШКИОТ ТИМ ЗАГУБИ ОД НАНТ

Ракометарките на Мец ја прекинаа победничката серија на ЖРК Вардар во Лигата на европските првенки.Францускиот тим победи со 24-22 а шансата за потврда на 1.место во групата од главната фаза...