Вардар против Битигхајм по заверка на првото место во групата

Поразот од Мец минатата недела беше мало освестување за ракометарките на Вардар пред најважниот дел од сезоната. По деветте победи по ред, на гостувањето во Франција „црвено-црните“ го доживеаа првиот...

ТРЕТА ПОБЕДА НА КОШАРКАРИТЕ

Македонскиот кошаркарски тим влезе во победничка серија од претквалификациите за континенталниот турнир во 2021 година.Синоќа во СЦ Јане Сандански,македонската селекција ја надигра Словачка со 87-74 и со третиот триумф во...

ЛШ: ПРВ ПОРАЗ НА ЖРК,МАШКИОТ ТИМ ЗАГУБИ ОД НАНТ

Ракометарките на Мец ја прекинаа победничката серија на ЖРК Вардар во Лигата на европските првенки.Францускиот тим победи со 24-22 а шансата за потврда на 1.место во групата од главната фаза...

ЗАВРШИЈА ЗОИ ВО ПЈОНГЧАНГ,НОРВЕШКА Е НАЈУСПЕШНА СО 39 МЕДАЛИ

Спортистите на Норвешка освоија најголем број на медали на 23. ЗОИ.Денеска во Пјонгчанг беа поделени последните признанија како вовед во свечената церемонија на затварањето на Игрите.Норвежаните освоија рекордни 39 медали...

Работнички подобар од градскиот ривал Вардар

Работнички го доби 61. градско дерби против Вардар со 2:1, во првиот натпревар од 21. коло во Првата македонска фудбалска лига. „Роматичарите“ на самиот старт постигна два гола, преку Себастијан...

МАКЕДОНИЈА ФАВОРИТ ПРОТИВ СЛОВАЧКА

Македонската кошаркарска репрезентација добро чекори во претквалификациите за пласман на Евробаскетот во 2021 година. Враќањето на старите патеки е се уште многу далечно, но двете победи во двата натпревари во...

ЗОИ 14.ДЕН,ПРВ ЗЛАТЕН МЕДАЛ ЗА РУСИЈА,МАШКИОТ БИАТЛОН 4×7,5 ЗА ШВЕДСКА

14 ден од ЗОИ во Пјонгчанг донесе борба за медали во 5 спортови. Во машкиот битлон ,штафетата 4 пати 7 ,5 километри заврши победнички за Шведска ,во состав Пепе Фемлинг,Јеспер...

ЛЕ: МИЛАН И АРСЕНАЛ ЌЕ СЕ СУДРАТ ВО 1/8 ФИНАЛЕТО

Во Нион седиштето на Уефа, денеска беа извлечени двојките за вториот круг од фазата на елиминации во Лига Европа.Како најатраkтивна двојка ждрепката ги одреди гигантите Милан и Арсенал.За другите 7...

Евроголот на Фелипе го спаси Вардар против Шкендија

Вардар и Шкендија одиграа реми 1-1 во првиот натпревар од четвртфиналето во фудбалскиот Куп на Македонија. Со овој резултат заврши и првиот нивни меѓусебен дуел во првенството, што се одигра...

КАНАЃАНИТЕ БЛЕСКААТ ВО УМЕТНИЧКО ЛИЗГАЊЕ,ТРЕТО ЗЛАТО ЗА БИАТЛОНЕЦОТ ФУРКАД

На ЗОИ во Пјонгчанг,канаѓаните Теса Врчју и Скот Моар освоија златен медал во уметничко лизгање во танцови двојки и влегоа во олимиската историја како најтрофеен пар.Дуото од Канада лизгаше за...