РАБОТНИЧКИ ВОДИ СО 1-0 ПРОТИВ МЗТ СКОПЈЕ ВО ПЛЕЈ-ОФ ФИНАЛЕТО

Работнички  со победа од  86-77 против МЗТ ја отвори финалната серија во битка за домашниот шампионски  трон.Најуспешниот  македонски  кошаркарски тим  имаше одлична завршна четвртина против клубот кој доминира изминативе шест...

НБА ПЛЕЈ-ОФ: ГОЛДЕН СТЕЈТ ГО ПОРАЗИ ХЈУСТОН СО 41 ПОЕН РАЗЛИКА

Актуелниот НБА шампион брзо ја врати предноста во финалната серија на Западната конфернција за водство од 2-1 над  предизвикувачот Хјустон.Првиот меч од серијата што се играше во Оукленд,Вориорси го добија...

Хјустон во полуфинале, Леброн Џејмс со тројка во последната секунда го реши мечот со Индијана

Хјустон им се приклучи на Голден Стејт и Њу Орлеанс во полуфиналето на Западот во НБА плеј офот. Најдобриот тим во основиот дел од сезоната на домашен терен ја елиминира...

МЗТ ГО ДОБИ ДЕРБИТО СО РАБОТНИЧКИ

МЗТ Скопје му се реваншираше на  Работнички за поразот   од  4.коло на Супер лигата но и за прв пат сезонава славеше над вечниот ривал. Вечерва во СЦ Јане Сандански,актуелниот шампион...

Кливленд го врати брејкот, Сан Антонио се спаси од елиминација

Кливленд славеше на гостински терен кај Индијана со 104:100 и ја израмни серијата прв до четири победи во првото коло од НБА плеј офот во Источната конференција. За брејкот во...

Хет-трик на Работнички сезонава против Блокотехна

Блокотехна не успеа да стане втората екипа која ќе го земе скалпот на лидерот Работнички. Најтрофејниот македонски клуб ја оствари 26-тата победа на 27-миот натпревар во сезоната откако славеше во...

МЗТ бара помалку странци во клубовите, МКФ веднаш даде „амин“

Ужасните резултати на македонските репрезентации во сите возрасни категории, но и слабите резултати на клупски план во меѓународните купови, се главните причини актуелниот македонски првак МЗТ Скопје да поднесе иницијатива...

Работнички го преслуша МЗТ во последниот период за убедлив триумф

Кошаркарите на Работнички брзо се рехабилитираа од првиот пораз во сезоната на гостувањето кај Куманово минатото коло и тоа со триумф на вечното дерби против МЗТ Скопје. „Центарци“ на натпреварот...

Гостивар ќе биде домаќин на вечното кошаркарско дерби

Најголемото кошаркарско дерби во Македонија помеѓу Работнички и МЗТ Скопје вчера не се одигра во салата „Градски Парк“ поради неисправност на семафорите за напад и е презакажано за денеска во...

БЛОКОТЕХНА ПРЕТРПЕ ПОРАЗ ОД ЛЕВСКИ ВО ПОЛУФИНАЛЕТО НА БИБЛ ЛИГАТА

  Кошаркарите на Блокотехна пропуштија можност во деби сезоната да се пласираат во финалето на БИБЛ лигата.На Ф4 турнирот во Самоков,составот од Гевгелија имаше предност во дуелот со Левски се...