АРТУР ЊУМАН

Кога на Валас Ејвори ќе му дојде преку глава од сопствениот живот, решението го наоѓа во нова кожа, нов живот и нова жена која го сака истото како него. Што...

ТРЕИНСПОТИНГ

Последиците од зависноста од хероин и дружењето со погрешна екипа ги водат на диво и неконвенционално патување шест антихерои низ Единбург. Еден од највлијателните филмови во деведесеттите. Режија: Дени Бојл...

БАТЛЕРОТ

Сесил Гејнс им служи на осум претседатели за време на неговoто работење како батлер во Белата куќа. За време на тие години движењето за граѓански права, Виетнам и други големи...

ДЕВЕРУШИ

Онаа на која уште од средно и се потсмеваа сега се мажи за типот по кој воздивнуваа сите  нејзини пријателки. Трите деверуши и идната невеста се подготвени за разуздана моминска...

МОЈАТА МАЈКА

Жена во средни години Маргарита  се наоѓа во криза поради работата и болеста на мајка си. Нејзината животна ситуација дополнително ја комплицира ќерка и со бурна адолесценција. Филмот е добитник...

НОЌТА Е НАША

Двајца браќа се на спротивните страни на законот на улиците на Њујорк. Едниот од нив  Боби Грин е меѓу два огна - руската мафија од една страна  и одбраната на...

ГРАДОТ НА ГРЕВОТ 2

Во град полн со гревови и  насилство каде што полицијата и криминалците не се разликуваат а улиците се смртоносни, приказните на силеџијата Марв, поранешниот фотограф Двајт и полицаецот Хартиган се...

ИГРАЧ ВО СЕНКА

По неуспешен бомбашки напад Колет има два избора, да биде уапсена и нејзиниот син да го земе социјална служба или да стане доушник на службите и да ги предаде семејството...

ВРАТИ СЕ

Во едно место живите и мртвите функционираат заедно. Три генерации живеат преплетени во суеверие и лудило благодарејќи на лаги, љубезност и неверојатна енрегија. Режија: Педро Алмодовар ; Улоги: Пенелопе Круз,...

НОЖ ВО ГРБ

Во едно богато село во Британија за три генерации од семејството Катлер не постојат правила и закони а таткото го има последниот збор. Но еден ден наследникот на кланот ќе...