Категорија : Најважни

Вести Избори 2024 Македонија Најважни

ДИК по обработени 99%: Предност од 182.386 гласови на Силјановска пред Пендаровски

Дејан Дејан
Државната изборна комисија ги објави резултатите по обработени 99% од гласачките ливчиња во Македонија, во првиот круг од претседателските избори. Предноста на Силјановска-Давкова пред Пендаровски...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

Ковачевски: Јасно е дека луѓето нè казнија и го прифаќаме тоа, но нема да се откажеме

Дејан Дејан
Ова е тежок удар за европската перспектива, но не е доцна да се смени правецот, порача вечерва на прес-конференција лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски. Посочи...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

Покана од Мицкоски за идна влада со Таравари и „Вреди“

Дејан Дејан
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека се слушнал со претседателскиот кандидат на „Вреди“, Арбен Таравари и му посакал успешни парламентарни избори, а во тој...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

Убедлива победа на Силјановска, во втор круг оди и актуелниот претседател Пендаровски

Дејан Дејан
Во вториот круг одат Гордана Силјановска, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелниот претседател, кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски. Преброени 78,75% од гласачките места во ДИК: Води...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни Претседателски избори 2024

Силјановска Давкова: Ќе соработувам со партијата која ме предложи, но и со владата, опозицијата, невладиниот сектор, медиумите

Дејан Дејан
Запомнете, јас ќе соработувам со партијата што ме предложи, ќе соработувам со премиерот, со министрите, но ќе соработувам и со опозицијата, со невладиниот сектор, со...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

ДИК: Силјановска има 238 илјади гласови, Пендаровски е на 116 илјади гласови

Дејан Дејан
Преброени 68,99 % од гласачките места во ДИК: Води Силјановска, Пендаровски заостанува повеќе од двојно. Гордана Сиљановска Давкова 238.726 | 38,88 % Стево Пендаровски 116.949...
Вести Македонија Најважни Претседателски избори 2024

ДИК по преброени над 63 отсто гласачки места: Силјановска – 214.560, Пендаровски – 105.593

Дејан Дејан
Гордана Сиљановска Давкова 214.560 | 38,28% Стево Пендаровски 105.593 | 18,84% Бујар Османи 85.605 | 15,27% Арбен Таравари 62.125 | 11,08% Максим Димитриевски 45.868 |...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

Преброени половина гласови во ДИК: Силјановска со над 100.000 гласови пред Пендаровски

Дејан Дејан
Гордана Сиљановска Давкова 197.741 | 37,80% Стево Пендаровски 97.592 | 18,66% Бујар Османи 78.312 | 15,85% Арбен Таравари 57.722 | 11,68% Максим Димитриевски 39.624 |...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

Преброени половина гласови во ДИК: Води Силјановска, Пендаровски заостанува повеќе од двојно

Дејан Дејан
Гордана Сиљановска Давкова 171.264 | 37,07% Стево Пендаровски 84.523 | 18,29% Бујар Османи 75.438 | 16,33% Арбен Таравари 55.758 | 12,07% Максим Димитриевски 36.350 |...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе