Категорија : Наука и здравје

Магазин Наука и здравје Утринска на Телма

Секое 8-мо дете во Македонија има проблем со екстремна дебелина, Светски ден на дебелината со нови анализи за здравствените проблеми поради вишокот килограми  

Дејан Дејан
Најновите податоци покажуваат дека 30,5 отсто од децата од шест до деветгодишна возраст во Македонија живеат со зголемена телесна тежина или дебелина, 13,8 проценти од...
Вести Магазин Наука и здравје

ВИДЕО: Кучиња кои може да намирисаат канцер на бели дробови

Дејан Дејан
Германската старт-ап „Dog Scan“ од Менхенгладбах тренира кучиња за да откриваат рак на бели дробови ореку мирис на заштитните маски. Поради извонредното сетило за мирис,...
Вести Македонија Наука и здравје

Трикафта го подобрува здравјето на пациентите со цистична фиброза- две тинејџерки со полесно дишење

Дејан Дејан
Министерот за здравство д-р Илир Демири денеска посети две малолетни пациентки со цистична фиброза кои во примија лекот Трикафта на Клиниката за детски болести. Според...
Наука и здравје

Патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот- „Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ

Дејан Дејан
„Алкалоид“ во изминативе години започна процес на редизајнирање на постојни генерички фармацевтски производи за нови индикации, со цел создавање лекови со додадена вредност кои овозможуваат...
Вести Македонија Наука и здравје

ФОТО: Повредениот Леонид Индов со прв меѓународен хеликоптерски транспорт организиран од МВР пренесен во Виена на лекување

Дејан Дејан
Рано утрово со полициски хеликоптер на МВР на лекување во Виена е прфрлен младиот Леонид Индов кој има тешки повреди на рбетот добиени минатото лето...
Вести Наука и здравје Свет Топ вести

Први пациенти кои добија експериметална терапија против карцином – клиничко испитување во В. Британија

Дејан Дејан
Првите пациенти во Велика Британија добија експериментална терапија против карцином, заснована на иновативен инженеринг на рибонуклеинска киселина (РНК). Клиничкото испитување на новиот, револуционерен, третман наречен...
Вести Наука и здравје Свет

Маск: Пациентот со вграден чип во мозокот добро закрепнува

Дејан Дејан
Американскиот бизнисмен Илон Маск објави дека на првиот пациент на кој му бил вграден чип во мозокот преку програмата Телепати (Telepathy) на неговата компанија „Неуралинк“...
Вести Македонија Наука и здравје

Нов дијагностички центар за бронхоскопија на Клиниката за пулмологија

Дејан Дејан
На Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија денеска беше отворен нов дијагностички центар.   Со отворањето на овој центар двојно ќе се зголеми бројот на...
Вести Македонија Наука и здравје

ФОТО: Нова опрема за хируршката болница во центарот на Скопје, директорот бара поддршка за нов објект со хируршки сали и „руф-топ бар“

Дејан Дејан
На Хируршката клиника „Свети Наум Охридски“ во центарот на Скопје беа промовирани нови апарати за дијагностика и за лекување, во вредност од милион евра, обезбедени...
Вести Магазин Наука и здравје Свет

Студенти од Јужна Кореја ја тужат државата затоа што им скратиле 90 секунди на тешкиот тест за упис на факултет

Дејан Дејан
Група јужнокорејски студенти ја тужат владата затоа што нивниот приемен испит завршил 90 секунди порано од предвиденото. Тие бараат отштета по 20 милиони вони (околу...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе