Категорија : Наука и здравје

Вести Наука и здравје

Вештачка интелигенција е доминантна алатка во производствениот систем на Кина

Дејан Дејан
Вештачката интелигенција  секојдневно се шири во традиционалните индустрии во Кина. Компанијата за вештачка интелигенција во Пекинг разви модел со вештачка интелигенција, кој опфаќа технолошки и...
Наука и здравје

Дали црн дроб ќе може да израсне од “кеса клетки”- медицината во потрага по решение за проблемите со џигерот

Дејан Дејан
(ФОТО LyGenesis) За прв пат, научниците се обидуваат да „одгледаат“ нов, минијатурен црн дроб во телото на човек за да му овозможи полесен живот доколку...
Вести Наука и здравје

Блумберг: Роботите се иднината која ни претстои

Дејан Дејан
Eдна од водечките технолошки компании во светот ,,Епл” секојдневно работи во развивање на вештачката интелигенција и роботиката. Според новинарот на Блумберг, Гурман, компанијата  започна со...
Вести Наука и здравје Свет Топ вести

Европското обвинителство потврди дека има истрага за Фон дер Лајен за набавката на корона вакцини и СМС пораките кои ги разменувала со директорот на Фајзер

Дејан Дејан
Обвинители од Европското обвинителство истражуваат можни кривични дела за набавката на вакцините за Ковид поради СМС пораките кои ги разменувале претседателката на Европската комисија Урсула...
Вести Наука и здравје Свет Топ вести

(Видео) Телепатски игра шах и „Civilisation VI“ на лаптоп – „Неуралинк“ објави снимка од првиот човек со нејзин мозочен имплант

Дејан Дејан
Компанијата „Неуралинк“ објави прва снимка од пациент на кого претходно оваа година му беше вграден мозочен имплант, како дел од првото клиничко испитување на компанијата....
Вести Наука и здравје Свет

Најубав бубрег што некогаш го видел – прва трансплантација на бубрег од свиња на човек

Дејан Дејан
Шеесет и двегодишен маж во последна фаза на бубрежна болест стана првиот човек кој доби бубрег од генетски модифицирана свиња, објавија денеска докторите од Општата...
Вести Наука и здравје Свет

Успешно отстранет ХИВ од заразени ќелии – ветувачки наод на научници од универзитетот во Амстердам

Дејан Дејан
Тим на научници од Универзитетот во Амстердам претстави наоди од рана фаза на успешно отстранување на ХИВ вирус од заразени ќелии, користејќи техника на генетички...
Магазин Наука и здравје Утринска на Телма

Секое 8-мо дете во Македонија има проблем со екстремна дебелина, Светски ден на дебелината со нови анализи за здравствените проблеми поради вишокот килограми  

Дејан Дејан
Најновите податоци покажуваат дека 30,5 отсто од децата од шест до деветгодишна возраст во Македонија живеат со зголемена телесна тежина или дебелина, 13,8 проценти од...
Вести Магазин Наука и здравје

ВИДЕО: Кучиња кои може да намирисаат канцер на бели дробови

Дејан Дејан
Германската старт-ап „Dog Scan“ од Менхенгладбах тренира кучиња за да откриваат рак на бели дробови ореку мирис на заштитните маски. Поради извонредното сетило за мирис,...
Вести Македонија Наука и здравје

Трикафта го подобрува здравјето на пациентите со цистична фиброза- две тинејџерки со полесно дишење

Дејан Дејан
Министерот за здравство д-р Илир Демири денеска посети две малолетни пациентки со цистична фиброза кои во примија лекот Трикафта на Клиниката за детски болести. Според...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе