Категорија : Магазин

Вести Магазин Свет Топ вести

Американски GoodBye за кинескиот ТикТок

Дејан Дејан
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со 360 гласа за и 58 против усвои закон кој предвидува забрана на социјалната платформа ТикТок, доколку нејзиниот сопственик, кинеската...
Вести Магазин Свет

(Видео) Маче се држеше за брава на автомобил, чекајќи спас – грчевита борба за живот во поплавениот Дубаи

Дејан Дејан
Полицијата во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), спаси мачка од обилните поплави по силниот дожд што го зафати тоа подрачје и предизвика поплави. Мигот на...
Вести Магазин Свет

Парче метал се „отцепило“ од Меѓународната вселенска станица во 2021 година, падна врз приватен имот на Флорида на 8 март

Дејан Дејан
Американската вселенска агенција НАСА потврди дека парче на отпад што минатиот месец падна врз приватен имот на Флорида се откинало од Меѓународната вселенска станица. Според...
Вести Магазин Наука и здравје

Експертите тврдат: спиењето може да влијае на вашата кожа

Дејан Дејан
Спиењето може да влијае врз свежината и еластичноста на нашата кожа.  Дерматологот Анаталија Мур, во едно од интервјуата објаснува колку сонот е важен за одржувањето...
Вести Магазин Наука и здравје

„Фејсбук“, ,,Инстаграм“, „Тикток“ и „X“ се главни виновници за депресија и анксиозност кај младите

Дејан Дејан
Преголемата  употреба на „Фејсбук“, „Инстаграм“, „Тикток“ или „X“ можат да придонесат до нарушен сон, депресија, стрес и анксиозност, предупредуваат лекарите. Докторката по неврологија, Рејчел Самерс...
Магазин Наука и здравје

Вештачката интелигенција навлезе во модната индустрија

Дејан Дејан
Модната индустрија се наоѓа на мета на вештачката интелигенција. Како во другуите, па така и во оваа индустрија, вештачката интелигенција навлегува постепено, но сигурно, од...
Вести Магазин

Дизајнирани се модни парчиња кои менуваат боја со нивно загревање

Дејан Дејан
Американскиот дизајнер Ким Месшес, дизајнираше модни парчиња кои навидум може да менуваат боја. Неговата колеција содржи серија од по пет парчиња на блузи и здолништа,...
Вести Магазин

Анџелина Џоли и нејзината ќерка Вивиен, главни ѕвезди на отварањето на мјузиклот – „The Outsiders“

Дејан Дејан
Познатата глумица, Анџелина Џоли во четвртокот вечер, заедно со нејзината ќерка Вивиен гостуваа на отварањето на мјузиклот „The Outsiders“, во театарот  „Бернард Б. Џејкобс“ во...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе