Категорија : Магазин

Вести Магазин Свет

(ФОТО) Повеќе од 400-тини желки спасени во бурата во Јужна Африка

Дејан Дејан
Желките се едни од најзагрозените  морски битиja погодени од климатските промени кои ги зафатија океанските води.  Со глобалното затоплување промените се забележливи секаде, па така...
Вести Магазин Свет

Францускиот актер Жерар Депардје (75) е приведен поради обвинение за сексуален напад, пишуваат француските медиуми

Дејан Дејан
Според информациите на француската телевизија БФМТВ, познатиот француски актер Жерар Депардје утрово бил повикан и однесен на распит во една полициска станица во Париз. Тој...
Вести Магазин

Мерка за заштита на градот – туристите од денеска ќе плаќаат пет евра за влез во Венеција

Дејан Дејан
Граѓаните на Венеција ,денеска излегоа на протести поради одлуката на градоначалникот Луиџи Бруњаро да се наплаќа по пет евра за влез во градот на туристите....
Вести Магазин Свет

(Видео) Крвави коњи на британската кралска гарда приредија хаос во Лондон

Дејан Дејан
Четири лица се повредени во центарот на Лондон, откако коњи на кралската гарда се оттргнаа од контрола и неколку часа трчаа низ градот. Британската војска...
Вести Магазин Наука и здравје

Здравата храна е клуч во борбата против ракот на дојка и срцевите болести покажуваат истражувањата

Дејан Дејан
Конзумирањето на здрава храна треба да биде имплементирано во секојдневнието на сите нас, со цел да го одржуваме здравиот организам, но и да ги спречиме...
Вести Култура Магазин

Дали читањето на книги е сѐ уште во секојдневната рутина на човекот?

Дејан Дејан
На 23 април, 1995 година започнува да се одбележува Светскиот ден на книгата и авторското право. Сепак многумина од луѓето се преокупирани со секојдневните обврски...
Вести Економија Магазин Утринска на Телма

УТРИНСКА ТЕМА – Како до побезбедно и подоверливо онлајн купување – Виктор Стојкоски

Дејан Дејан
Расте прометот на дигиталниот пазар во Македонија, но расте и бројот на поплаки кој најчесто се однесува на измами од неформални или нерегистрирани продавачи преку...
Вести Магазин Свет Топ вести

Американски GoodBye за кинескиот ТикТок

Дејан Дејан
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со 360 гласа за и 58 против усвои закон кој предвидува забрана на социјалната платформа ТикТок, доколку нејзиниот сопственик, кинеската...
Вести Магазин Свет

(Видео) Маче се држеше за брава на автомобил, чекајќи спас – грчевита борба за живот во поплавениот Дубаи

Дејан Дејан
Полицијата во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), спаси мачка од обилните поплави по силниот дожд што го зафати тоа подрачје и предизвика поплави. Мигот на...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе