Вести Најважни Свет

Советот на безбедност на ОН го поддржа планот на Бајден за прекин на војната во Газа

Советот за безбедност на Обединетите нации го поддржа планот на американскиот претседател Џо Бајден за постигнување прекин на огнот во Газа со резолуцијата усвоена во Њујорк.

За предлог-резолуцијата гласаа 14 земји-членки, единствено Русија, една од земјите со право на вето, беше воздржана.

Амбасадорката на САД во ОН Линда Томас-Гринфилд изјави дека најмоќното тело на ОН гласало за мир.

Резолуцијата го поддржува планот претставен од претседателот Бајден, кој предвидува прекин на борбите во Појасот Газа во три фази.

Во првата фаза се предвидува целосен и безусловен прекин на огнот за шест недели. Во тој период би била ослободена група заложници. За возврат, ќе бидат ослободени и повеќе  Палестинци од израелските затвори.

Во следната фаза борбите би биле трајно прекинати, а останатите заложници би биле ослободени без услови.

Според нацрт-резолуцијата, последната трета фаза би ја опфатила реконструкцијата на Појасот Газа.

Резолуцијата на Советот за безбедност, која е обврзувачка според меѓународното право, изјавува дека Израел го прифатил планот и го повикува Хамас да го стори истото, повикувајќи ги двете страни да го усвојат планот без одлагање и безусловно. Начелно и Хамас соопшти дека ќе работи на планот.

Ова е 11-ти обид од почетокот на војната како Советот за безбедност на ОН гласа за резолуција поврзана со конфликтот. Досега беа усвоени само четири резолуции, но имаше само едно примирје во кое имаше прекин на огнот и размена на заложници и затвореници.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе