Вести Македонија Најважни

Гаши во спикерската фотеља, Меџити во вицепремиерска, Таравари во министерска, две министерства и за ЗНАМ

Претседателот на „Алтернатива“, Африм Гаши е дефинитивно новиот претседател на Собранието. Претседателот на „Демократско движење“, Изет Меџити ќе биде вицепремиер за политички систем, а истовремено и министер за животна средина. Неговата партија ќе има и двајца заменици министри во транспорт и врски и во МВР.

И покрај тоа што размислуваше да остане на градоначалничката позиција, Арбен Таравари сепак одлучил да го предводи Министерството за здравство.

Коалицијата „Вреди„ ќе го добие и министерството за социјална политика, демографија и млади, за економија и труд, секторот Евроинтеграции и министерството без ресор задолжено за добро владеење и транспарентност.

Во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“ остануваат МВР, Министерство за финансии, Транспорт и врски, Образование и наука, Култура, Министерство за надворешни работи, Земјоделство, Локална самоуправа, Одбрана, Енергетика, Политички систем и други.

И преговорите со ЗНАМ финишираат. Тие ќе добијат две министерства, министерството за правда и новото министерство за администрација.

Се очекува разговорите да завршат овие денови и да биде потврдена новата влада.

За утре е закажана конститутивната седница на Собранието. Со ваква владина коалциија, мандатарот Христијан Мицкоски ќе располага со дво-третинско мнозинство пратеници во Собранието, колку што е потребно да се направи реорганизацијата што беше најавена во предизборната програма.

Далиборка Демјанска Цветановска

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе