Вести Култура

Бајките на браќата Грим добија нов облик во книгата за деца ,,Си беше еднаш”

Детските приказни кои сите ги паметиме, добија нов облик во книгата за деца ,,Си беше еднаш”, која ја има адаптирано авторката Оливера Ќорвезироска.

Во книгата станува збор за селектирано избрани бајки од авторите, Ханс Кристијан Андерсен, браќата Грим и Шарл Перо. Збирката бајки е наменета за најмалите, со цел да ги разбуди старите приказни кај младата публика со цел да ја поттикне нивната фантазија.

Новата книга за деца „Си беше еднаш“, ќе биде промовирана на 11 април (четврток), со почеток во 19 часот, во „Литература.мк“ во „Дајмонд мол“. На настанот ќе учествуваат: уредничката Оливера Ќорвезироска и илустраторката Наталија Лукомска, а ќе им се придружи и професорка по книжевност Калина Малеска, која ќе биде промотор на настанот.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Дејан Дејан

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Дејан Дејан

Парламентарни избори 2024 – денеска се прегласува на седум избирачки места

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе