Емисии Код

КОД: Премиера на „Скршени синџири: Враќање по ИСИС“, предизвици и ризици за повратниците

Во последното издание на КОД премиера беше емитуван доку-филмот „Скршени синџири: Враќање по ИСИС“. Исповед на две жени кои се вратија од Ислмаската држава.  Во филмот е прикажано искуството на двете жени чии сопрузи се убиени во борбите на ИСИС. Со своите деца едвај успеале да се вратат во Македонија.

Тука, продолжила нивната борба за да се вратат во општеството во Македонија. Успеале да завршат курсеви за да може да се вработат и сами да заработуваат за себе и за семејствата.

Во КОД интервју со Вилма Венковска од „Центар за заедничка основа“, организација која го продуцираше филмот.

Интервју и со националниот координатор за спречување насилен екстремизам и борба со тероризам Златко Апостолоски. Дали општеството е подготвено за Враќање од ИСИС и кои се предизвиците и ризиците.

Емисијата КОД: Премиера на „Скршени синџири: Враќање по ИСИС“, предизвици и ризици за повратниците беше емитувана на 26.05.2024.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО) Дали бродови и книги од Тито ја поскапуваат струјата?- ХоризонТелма Еп.20

Дејан Дејан

Топ Тема интервју со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски 19.06.2024

Дејан Дејан

„Топ тема“ (18.06.2024): Укинување на економските директори и спојување на Клинички центар

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе