Вести Наука и здравје

Блумберг: Роботите се иднината која ни претстои

Eдна од водечките технолошки компании во светот ,,Епл” секојдневно работи во развивање на вештачката интелигенција и роботиката.

Според новинарот на Блумберг, Гурман, компанијата  започна со проект наречен: ,,Робот за лична употреба” кој всушност ќе биде наменет за домашна примена. Фокусот на ,,Епл” во исто време е ставен на електричните автомобили и роботиката, во надеж дека ќе развијат најсовремен уред кој би бил во голема побарувачка од страна на луѓето.

Иако проектите на „Епл“ сѐ уште се наоѓаат во своите рани фази, една од најчесто спомнатите замисли е самоуправувачки екран во движење. Овој модел на екран би имал намена  за на работна маса, а би можел евентуално да ги имитира движењата на човекова глава, на пример, следејќи го и сосредоточувајќи се на едно лице кон повеќемина.

Сепак според „Епл“ постојат мали сомнежи во прифаќање на новите иновации, бидејќи вештачката интелигенција го нема распространето нејзнино дејствие и имплементација која би можела да биде јасна и да го привлече вниманието на секого.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Мицотакис: Пријателите во Северна Македонија треба да сфатат дека заврши предизборниот период, време е да станат сериозни

Дејан Дејан

Не пијте вода од водоводот, заматена е – ЦУК со предупредување до кумановци по синоќешните врнежи

Дејан Дејан

Шпанија, Норвешка и Ирска ја признаа Палестина, Израел ги отповика амбасадорите

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе