Култура

„ Роња, ќерката на ограбувачот“ освои нови три награди на МКФ во Подгорица

Најнаградуванaта претстава во поновата историја на Театарот за деца и младинци „Роња, ќерката на ограбувачот“, повторно се закити со најпрестижни награди. Претставата освои три награди на
Меѓународниот куклен фестивал во Подгорица, Црна Гора, што се одржа од 31.08 до 04.09.2023
година.
Жири комисијата предводена од драматургот и режисер Горан Булаиќ, заедно со Алек Радиќ и
Владимир Лазовски – членови, на „Роња, ќерката на ограбувачот“ и ги додели наградите: Гран
при за најдобра претстава, награда за најдобра режија и награда за актерско мајсторство за
Матеа Јанковска.

Режијата и драматизацијата на претставата се на Јакуб Максимов, а е работена според
истоимениот роман на Астрид Линдгрен.Премиерата на претставата беше лани во декември.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Телма интервју со Срѓан Драгојевиќ

Дејан Дејан

Расте бројот на млади читатели кои го посетуваат Саемот на книга

Дејан Дејан

Петар Андоновски: Книгите нема да го променат светот, но можат да го направат, подобро и поубаво место за живеење

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе