Емисии Македонија Утринска на Телма

Кога сите врати ни беа затворени, ние влеговме преку прозор- како Валентин Ракип успеа да стане видлив за општеството кое 20 години не му даваше документи

По дваесет години живот во Македонија, Валентин Ракип стана видлив за општеството.

Тој е роден на 18.03. 2002 година, ама правно се роди на 05.09. дваесет години подоцна, односно оваа 2022-ра.

Навистина е многу долго време да се чека толку за основни документи,  вели Магдалена Чадиноска Кузманоски е социјален ментор од Паблик, која заедно со уште неколку организации и луѓе беше вклучена во овој процес кој траеше тринаесет години.

Поради тоа што е роден во домашни услови и заради грешка на родителите, Валентин останува ,,фантом,, цели 20 години.

Дваесет години има, а не знае која крвна група е, додава Магдалена.

Им реков на сите институции дека ,,не,, за одговор нема да прифатам.

Кога од една институција и рекле, ама знаете не пробувајте, знаете сите врати ви се затворени, Магдалена одговорила, во ред, ние ќе влеземе преку прозор. Приказната, Магдалена ја раскажа за „На лице место“ во Утринска на Телма.

Катерина Тодевска Спасиќ

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(Фото) Во Ларце се гласа без проблеми – до 9 часот гласале 100 избирачи од 993 во избирачкиот список

Дејан Дејан

Парламентарни избори 2024 – денеска се прегласува на седум избирачки места

Дејан Дејан

Ескобар: Од новата влада на Северна Македонија очекуваме да продолжи по европскиот пат

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе