Вести Економија

Овчеполските земјоделци го жнеат јачменот, лебното зрно во јули- бараат повисоки откупни цени

Земјоделците од Овчеполскиот регион половина од јачменот ќе го складираат во амбарите. Причината е што е во екот на жетвата откупната цена му е 15,5 денари за килограм. Цената е повисока од лани, но скапите репроматеријали и приносите од два до три тони по хектар не им ги покриваат трошоците. Очечуваат есенската сеидба да биде уште поскапа.

Земјоделците пресметале дека трошоците за жетва ќе ги чини од 8.000 до 10.000 денари. Во моментов ја чекаат производствената цена на лебното зрно, која според нив треба да е 22 денари. Климатските промени и лошиот семенски материјал и годинава ќе ги намали приносите на пченица во Овче Поле.

Приносите од јачмен засеани на 48.000 хектари ќе ги задоволи потребите на македонските сточари, но пченицата која е на околу 78.000 хектари нема да ги задоволи потребите на млиновите. Според пресметките нашите земјоделци произведуваат 253 илијади, а потребите на мелничарите се од 300 до 330 илијади тони лебно зрно.  Јачменот во моментов се жнее, а пченицата ќе стартува во јули.

Викторија Димитрова Јованова

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

„Цвета“ бизнисот на криминалните банди со трговијата со оружје во Албанија

Дејан Дејан

Нетанјаху: Следат „уште поболни напади против Хамас“

Дејан Дејан

Украинската армија тврди дека ја држи контролата над Часов Јар и покрај руските напади

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе