Раул Гонзалес и РФМ ја прекинаа соработката

Раул Гонзалез повеќе не е селектор на македонската ракометна репрезентација. Како што се вели во соопштението на федерацијата соработката е спогодбено раскината и во следниот период се очекува именувањето на...

Трагедија во српскиот ракомет: Поранешен репрезентативец се самоуби

Српскиот ракометар Новак Бошковиќ извршил самоубиство во семејниот дом во Црвенка. 29-годишниот Бошковиќ си пукал со пиштол во глава. За време на самоубиството, во станот била и неговата сопруга, а...

ШИФРИН СУПЕРИОРНА НА СЛАЛОМОТ ВО МАРИБОР

АМЕРИКАНКАТА МИКАЕЛА ШИФРИН ПОБЕДИ НА СЛАЛОМОТ ВО МАРИБОР ШТО СЕ БОДУВА ЗА СВЕТСКИОТ КУП ВО АЛСПКО СКИЈАЊЕ  И СЕ ДОБЛИЖИ  НА ДВА ТРИУМФА ДО РЕКОРДОТ НА ЛЕГЕНДАРНИОТ  ИНГЕМАР  СТЕНМАРК  ...

Футсал репрезентацијата во квалификациите за СП

Македонската футсал репрезентација го совлада Сан Марино со 7:0 и на коло пред крајот обезди настап во квалификациите за Светското првенство. Нашите репрезентативци уште во првото полувреме поведоа со 5:0...

Футсалците ја урнаа Грција за добар старт на мундијалските квалификации

Македонската футсал репрезентација славеше победа од 5-3 против Грција на првиот натпревар од квалификациски турнир на кој сме домаќини за пласман на СП 2020 година. Македонија водеше со убедливи 3-0...

Вардар потешко од очекуваното славеше против Војводина

Ракометарите на Вардар ја совладаа Војводина со 26-23 во дуел од 14.коло во регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните“ на овој меч настапија без неколкумина стандардни ракометари, а до бодовите дојдоа со...

Брестовац: Не знаеме како ќе игра Загреб под водство на Тамше

Металург во сабота во „Борис Трајковски“ го пречекува фаворитот Загреб во рамки на СЕХА-лигата. Гостите доаѓаат со нов тренер на клупата, Бранко Тамше, кој го замени Лино Червар. Загреб е...

Вардар ги подмири долговите и се спаси од суспензија од УЕФА

Фудбалскиот клуб Вардар нема да добие суспензија од УЕФА, откако клубот денеска на последниот ден од истекот на рокот ги подмири сите долгови кон сегашните и поранешните фудбалери. На најтрофејниот...

ГЕНСХАЈМЕР ПОТПИША ЗА РНЛ,СИГУРДСОН НОВ ИГРАЧ НА ПСЖ

Од наредната сезона,германскиот репрезентивец Уве Генсхајмер ќе се врати во Мајнхајм во клубот каде пред 16 години ја почна кариерата.Крилниот играч  денеска потпиша тригодишен договор со Рајн Некар Левен каде...

ПЗЖ без Нејмар против Манчестер Јунајтед во ЛШ

Бразилецот  Нејмар нема да се оперира од повредата на десното стапало и ќе  продолжи со конзервативно лекување, одлучија група престижни лекари во Париз по внимателно разгледување на состојбата на играчот.Звездата...