Ракометната репрезентација со триумф го започна настапот на ЕП

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. Капитенот на Македонија, Кире Лазаров победата над Словенија ја посвети на...

Почнува ракометното ЕП – Македонија желна за успех

Селекторот на македонската ракометна селекција, Раул Гонзалез се реши денес наместо планирани два, да одржи само еден тренинг во пресрет на утрешниот меч од Ц групата против Словенија. Утринскиот тренинг...

Барселона го прегази Реал на 175. „Ел Класико“

Барселона го доби „Ел Класико“ во Мадрид со убедлив триумф над Реал од 3:0 во 16 коло од шпанската Ла Лига. На Сантијаго Бернабе 175 меч беше решен во второто...

МЗТ Скопје одново не издржа во финишот, ФМП замина со двата бода

МЗТ Скопје го доживеа 11 пораз во кошаркарската АБА лига. Синоќа во Спортскиот центар Јане Сандански загуби од ФМП со 72:65 во 13 коло од Регионалното натпреварување. Иако беше во...

РИСТОВСКИ И ГЕОРГИЕВСКИ СЕ ПРИКЛУЧИЈА КОН РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА

Македонската машка  ракометна селекција се доближува до бројката од 21 играч  кои селекторот Раул Гонзалес ги повика во тимот за  подготовките  пред   ЕП во Хрватска.Гарсија Парондо,помошникот на Гонзалес веќе неколку...

Пандев ги носи Интер и Џенова на младински турнир во Струмица

Академија Пандев во 2018 година ќе организира еден од најспектакуларните турнири за младински категории на овие простори. Турнирот ќе го носи името „Пандев куп“ и во 2018 година ќе го...

ФИФА обезбеди неверојатен награден фонд за СП во Русија 2018

Вкупниот паричен фонд за Светското фудбалско првенство 2018 во Русија ќе изнесува 791 милион долари, што е многу повеќе од претходниот Мундијал во Бразил 2014 година. Од овој фонд 400...

Борозан повреден во сообраќајка – неизвесен за настап на ЕП во Хрватска

Ракометарот на Вардар, Вуко Борозан, синоќа имал сообраќајна несреќа, но за среќа поминал без сериозни повреди, објавија црногорските медиуми. Голема е веројатноста ракометарот да го пропушти претстојното Европско првенство во...

Македонија 2017 година ја завршува на 76.место на ФИФА-листата

Македонската фудбалска репрезентација 2017 година ја завршува на 76-тото место на ФИФА ранг-листата. Светската фудбалска федерација денеска го потврди огромниот скок на нашиот национален тим од 86 позиции, што ја...

Бристол ги избрка „ѓаволите“ од англискиот Лига Куп

Англискиот второлигаш Бристол сити синоќа дојде до еден од најголемите успеси во својата историја откако го елиминираше големиот Манчестер јунајтед и се пласираше во полуфиналето на Лига Купот. Иако Жозе...