ДАВИД ПИСОНЕРО НОВ ТРЕНЕР НА РК ВАРДАР

Европскиот шампион Вардар и во наредните две сезони ќе има тренер од Шпанија.Давид Хозе  Писонеро ќе го замени Роберто Парондо.   После Гонзалес и Парондо,двократниот европски првак доби нов тренер...

НАДАЛ ШАМПИОН НА РОЛАН ГАРОС ПО 12.ПАТ

Кралот на црвената подлога ја  потврди круната во Париз.Во дуел со Доминик Тим на теренот Филип Шатрие,Надал испиша нова страна во историјата на ГС  Ролан Гарос и во реприза од...

ЕФИКАСНО ПРОТИВ АВСТРИЈА ЗА ВАЖНИ БОДОВИ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ

Нашата  фудбалска репрезентација со натпревар  против Австрија  ги продолжува квалификациите за пласман  на ЕП во 2020 година.После поразот  од  Полска,во таборот на македонската селекција едногласни, да се подобри ефикасноста,целта се...

Пандев: Со помош на навивачите да се радуваме на победа

Утре во Скопје, македонската фудбалска репрезентација ќе го одигра дуелот против Полска, еден од фаворитите за освојување на највисок пласман во квалификациската група за пласман на Европското првенство. "Атмосферата е...

Ангеловски: Офанзивно до поволен резултат и да го потврдиме квалитетот на овој тим

Македонската фудбалска селекција денеска го одржа последниот тренинг пред одигрувањето на дуелот од квалификациите за пласман на Европското првенство против селекцијата на Полска. Во Скопје ни доаѓа еден од фаворитите...

Вардар по втор пат на европскиот трон! (ВИДЕО)

Вардар дојде до шампионската титула во Лигата на шампиони откако во големото финале на завршниот турнир во Келн го совлада Веспрем со 27-24. За „црвено-црните“ ова е втора европска круна...

Вардар испиша нова историја во Келн: Прв тим што победил по -7 на полувреме!

Вардар се пласираше во големото финале на завршниот турнир во Лигата на шампиони откако ја победи Барселона со магичен пресврт во второто полувреме. „Црвено-црните“ славеа со 29-27 иако на полувремето...

Акција на шпанската полиција: Уапсени седум лица за местење фудбалски натпревари

Голем скандал со наместени натпревари го потресе шпанскиот фубал. Неколку поранешни и сегашни фудбалери завршија зад решетки. На еден од сомнителните натпревари бранел и македонскиот репрезентативец Столе Димитриевски. Седум лица...

Ракометарките почнаа со подготовки за баражот со Словенија

Македонската женска ракометна репрезентација од денеска ги почна подготовките за бараж дуелотза пласман на Светското првенство против селекцијата на Словенија. Селекторот Симе Симовски на располагање ги има сите повикани ракометарки...

Матијашевиќ го објави списокот за ЕП во одбојка

Селекторот на машката одбојкарска репрезентација, Никола Матијашевиќ го објави списокот на играчи кои се во конкуренција за настап на претстојното Европско првенство. Матијашевиќ се реши за одбојкари кои во изминатиов...