АКАДЕМИЈА П. ПРОТИВ ЗРИНСКИ,МАКЕДОНИЈА ЃП и ШКУПИ СО ЕКИПИ ОД ЕРМЕНИЈА

Во продолжение  од  денешната ждрепка  во Нион беа извлечени и двојките за 1.коло квалификации  за второто по ранг клупско натпреварување на УЕФА,Лига Европа. Победникот на домашниот куп,Академија Пандев , во...

ЧИЛЕ УБЕДЛИВ НА СТАРТОТ ОД КОПА АМЕРИКА

Репрезентацијата на Чиле како бранитетл на титула на Копа Америка ја стартуваше  кампањата  за трет наслов во низ  со убедлива победа против Јапонија.На стадионот во Сао Паоло,чилеанците славеа со 4-0...

ШКЕНДИЈА ПРОТИВ НОМЕ ОД ЕСТОНИЈА ВО 1.КОЛО КВАЛИФИКАЦИИ

Домашниот првак,екипата на  Шкендија ќе игра против Номе Калју од Естонија во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите.Посакуван тим во конкуренција на Ференцварош , Клуж, Судува од Литванија и...

МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ ГРЦИЈА ЗА 1.МЕСТО ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ

Македонија-Грција 27-23.Долгот од Кожани е наплатен,потврдено е 1.место во групата за извонреден финиш на квалификациите.Македонските ракометари по втор пат како победници во групата изборија  место за ЕП-во,сезонава за подобра  позиција...

Против Грција за прво место во групата, пренос на Телма од 18 часот

Македонската машка ракометна репрезентација денеска од 18 часот во Струмица против Грција ќе го одигра последниот натпревар во квалификациите за пласман на Европското првенство кое следната година ќе се одржи...

Ракометарите тешко до бодовите против Турција

Во претпоследниот натпревар од квалификациите за Европското првенство, Македонија ја совлада Турција со 26:25 и дефинитивно го обезбеди пласманот на континенталниот шампионат со шанса доколку славиме против Грција в недела...

Меси со најголема заработка во 2018

Лионел Меси со 112 милиони евра е прв на листата на спортисти кои имале најголема заработка во текот на 2018 година објавена од магазинот Форбс. Втор со 96 милиони е...

Ракометарите денеска противи Турција, пренос на Телма од 17:50 часот

Македонската машка ракометна репрезентација денеска од 18 часот во Ескишехир против селекцијата на Турција ќе го одигра претпоследниот дуел во квалификациите за Европското првенство. Нашите ракометари атакуваат на нова победа...

ФОНСЕКА НОВ ТРЕНЕР НА РОМА

Пауло Фонсека е нов тренер на Рома. Португалскиот стратег потпиша договор на две години со можност за  продолжување  на уште една сезона.Тој   одлучи да го напушти Шахтјор и да ја...

ГОЛДЕН СТЕЈТ ЈА ПРОДОЖНИ ФИНАЛНАТА СЕРИЈА

Кошаркарите на ГС го победија Торонто со 106-105 ,намалија на 2-3 во финалната серија и обезбедија најмалку уште еден меч.Сепак триумфот во Канада Ер  центарот мина во сенка на тешката...