КОЈ ЌЕ БИДЕ КРАЛОТ НА ВЕЛТЕР?ЕРОЛ СПЕНС ЈР. ПРОТИВ ШОН ПОРТЕР,ТЕЛМА НЕДЕЛА 13.00

Љубителите на боксот ќе откријат кој е  најдобриот во велтер категорија  на светот.На рингот во Стејплс центарот  во Лос Анџелес, Ерол Спенс ЈР (25-0, 21 КО) ќе ја брани својата...

Убедлив пораз на македонските ракометарки во Шведска

Македонската женска ракометна репрезентација доживеа убедлив пораз од Шведска со 35-26 во првото коло од квалификациите за Европското првенство во 2020 година. Нашите ракометарки во ниту еден момент не можеа...

Барселона со најлош старт во последниве 25 години

Фудбалерите на Барселона на гостувањето против Гренада забележаа нов пораз откако домашниот тим славеше со 2:0. За Каталонците ова е втор пораз сезонава, а со вкупно седум бода во пет...

Вардар ја отвора сезоната во ЛШ на домашен терен

Со дуелот против Порто што ќе се одигра попладнево од 17 часот во салата на СЦ Јане Сандански, ракометарите на Вардар ја отвораат новата сезона во Лигата на шампионите на...

Нуров ќе се бори за бронза, ја исполни нормата за ОИ 2020

Македонскиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров со победата во репасажот против Молдавецот, Николај Чебан ќе се бори за бронзениот медал на Светското првенство што се одржува во казахстанската престолнина Нур Султан. Со...

ВТОР ТРИУМФ НА ОДБОЈКАРИТЕ НА ЕП

Македонскиот соства ја изненади фаворизираната Словенија,кандидат за медал на шампионот што се одржува во Љубљана,Франција,Белгија и во Холандија.Пресметката во групата Ц во Арена Стожице, нашиот состав ја отвори со освојување...

ОДБОЈКАРИТЕ НА МЕГДАН СО СЛОВЕНИЈА

Македонската одбојкарска репрезентација  има теоретски шанси за место меѓу шеснаесетте селекции во нокаут-фазата.После  триумфот над Белорусија, што беше прв, историски во дебито  на Европските првенства, нашите одбојкари  и покрај  трите...

ШПАНИЈА ГИ ПРЕЧЕКА ШАМПИОНИТЕ

Десетици илјади навивачи во Мадрид ги дочекаа новите светски шампиони во кошарка..Репрезентативците на Шпанија, во неделата во големото финале ја совладаа Аргентина со 95-75  како епилог на низата од осум...

Историја за македонската одбојка: Прва победа на ЕП

Македонската одбојкарска репрезентација дојде до првата историска победа на едно Европско првенство откако вечерва во Љубљана ја совлада Белорусија со 3-1 во рамки на 4.коло во Групата Ц. Нашите одбојкари...

Учесниците во ЛШ и ЛЕ на засилувања потрошиле 4 милијарди евра

Во извештајот кој го објави УЕФА во кој е анализирана трансфер активноста на клубовите кои се дел од клупските натпреварувања пресметано е дека за засилувања се потрошени рекордни четири милијарди...