Тексашкото дерби за Далас, продолжува победничката серија на Минесота

Во НБА лигата одиграни се 10 натпревари. Во тексашкото дерби Далас со 128:108 го совлада Хјустон и ја забележа третата победа во низа.  Лука Дончиќ мечот го заврши со 20...

КОШАРКАРИТЕ НА ПРВ СОБИР ЗА ДУЕЛОТ СО КОСОВО

Македонската кошаркарска репрезентација почна  со подготовките за дуел со Косово закажан за втори декември што е дел  од претквалификациите за Евробаскетот во 2021-ва..На собирот  присуствуваа 13 репрезентативци од повиканите 15....

АСВЕЛ и Баерн со двегодишни лиценци за Евролига

На денешниот состанок на бордот на Евролигата што се одржа во Тел Авив донесена е одлука од следната сезона наместо 16 во трката за титулата да се натпреваруваат 18 екипи....

Голден Стејт влегува во победничка низа

Во НБА лигата одиграни се седум натпревари. Шампионот Голден Стејт го совлада Орландо со 116:110 и ја забележа третата последователна победа. Гостите од Флорида по првото полувреме имаа предност од...

Давитков го објави списокот за дуелот со Косово

Селекторот на машката кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков го објави списокот на играчи кои се во комбинација за претстојниот натпревар од претквалификациите за Европското првенство против селекцијата на Косово. Во екипата...

Вардар со пресврт до победа против Пелистер

Во последниот натпревар од 7. коло во кошаркарскиот шампионат на Македонија, Вардар го совлада Пелистер со 65:63. Гостите од Битола во последниот период влегоа со предност од шест поени, но...

Со домашни сили против Шведска и Хрватска

Женската кошаркарска репрезентација ги почна подготовките за последните два натпревари од квалификациите за Европското првенство против селекциите на Шведска и Хрватска.. На првиот тренинг присуствуваа девет од 13-те повикани репрезентативки,...

Гостивар славеше на гостувањето против Блокотехна

Во единствениот натпревар од шестата коло во кошаркарскиот шампионат Гостивар на гостувањето во Гевгелија ја совлада Блокотехна со 84:68. Најзаслужен за триумфот на гостите беше Јозеф Фустингер кој забележа 25...

Голден Стејт поуспешен од Бруклин, продолжува агонијата на Хјустон

Шампионот Голден Стејт на гостувањето против Бруклин славеше со 116:110. Во отсуство на првата ѕвезда во тимот Стеф Кари, кој не настапи поради повреда Кевин Дурент забележа 28 поени и...

Фени Индустри го совлада Охрид, Куманово убедлив во Битола

Денеска се одиграа три натпревари од шестото коло во кошаркарскиот шампионат на Македонија. Куманово на гостувањето во Битола нема поголеми проблеми во мечот против Пелистер и забележа убедлива победа од...