„Лавовите“ скротени од Алашкерт

Македонија Ѓорче Петров загуби со 3-1 на гостувањето кај Алашкерт во рамки на првото квалификациско коло во Лигата на Европа. Нашиот претставник можеби не заслужи вака убедлив пораз, барем според...

Шкупи прокоцка сигурна победа кај Пјуник

Шкупи имаше водство од 3-1 на гостувањето кај Пјуник во рамки на првото квалификациско коло од Лигата на Европа, но во финишот прими два гола и дозволи домаќинот да извлече...

Бразил и Аргентина во полуфиналето на Копа

Во 110-тото меѓусебно соочување Бразил и Аргентина ќе решаваат за пласман во финалето на континенталниот шампионат. Двете селекции и покрај настапот во завршницата на турнриот играат далеку под очекувањата и...

ПЛАТИНИ ПРИВЕДЕН ВО ИСТРАГА ЗА ОРГАНИЗАЦИЈА НА СП 2022

Мишел Платини е уапсен и приведен од француските власти  како дел од антирупциската истрага   околу доделувањето на Катар да биде земја домаќин на СП 2022. Катар беше избран во конкуренција...

АКАДЕМИЈА П. ПРОТИВ ЗРИНСКИ,МАКЕДОНИЈА ЃП и ШКУПИ СО ЕКИПИ ОД ЕРМЕНИЈА

Во продолжение  од  денешната ждрепка  во Нион беа извлечени и двојките за 1.коло квалификации  за второто по ранг клупско натпреварување на УЕФА,Лига Европа. Победникот на домашниот куп,Академија Пандев , во...

ЧИЛЕ УБЕДЛИВ НА СТАРТОТ ОД КОПА АМЕРИКА

Репрезентацијата на Чиле како бранитетл на титула на Копа Америка ја стартуваше  кампањата  за трет наслов во низ  со убедлива победа против Јапонија.На стадионот во Сао Паоло,чилеанците славеа со 4-0...

ШКЕНДИЈА ПРОТИВ НОМЕ ОД ЕСТОНИЈА ВО 1.КОЛО КВАЛИФИКАЦИИ

Домашниот првак,екипата на  Шкендија ќе игра против Номе Калју од Естонија во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите.Посакуван тим во конкуренција на Ференцварош , Клуж, Судува од Литванија и...

Меси со најголема заработка во 2018

Лионел Меси со 112 милиони евра е прв на листата на спортисти кои имале најголема заработка во текот на 2018 година објавена од магазинот Форбс. Втор со 96 милиони е...

ЕФИКАСНО ПРОТИВ АВСТРИЈА ЗА ВАЖНИ БОДОВИ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ

Нашата  фудбалска репрезентација со натпревар  против Австрија  ги продолжува квалификациите за пласман  на ЕП во 2020 година.После поразот  од  Полска,во таборот на македонската селекција едногласни, да се подобри ефикасноста,целта се...

Пандев: Со помош на навивачите да се радуваме на победа

Утре во Скопје, македонската фудбалска репрезентација ќе го одигра дуелот против Полска, еден од фаворитите за освојување на највисок пласман во квалификациската група за пласман на Европското првенство. "Атмосферата е...