Категорија : Економија

Вести Економија

Девизните резерви на крајот на мај – 4,29 милијарди евра, над една десетина се пласирани во монетарно злато

Дејан Дејан
Девизните резерви на крајот на мај годинава изнесувале 4.293,6 милиони евра, соопшти Народна банка. Најголем дел од девизните резерви се пласирани во хартии од вредност...
Вести Економија Топ вести

Голем раст на цените во малопродажба, за синдикатите поскапувањето е неосновано

Дејан Дејан
Голем раст на цените во малопродажба во мај од 5, 8 проценти во споредба со истиот месец лани, измери статистика. Инфлацијата пак изнесува 4,5 отсто....
Вести Економија Македонија Топ вести

Синдикатите бараат посебно министерство за труд, а партиите да престанат со вработувања во администрацијата

Дејан Дејан
Синдикатите бараат посебно министерство за труд. Идната Влада веќе најави дека планира овој сектор да биде дел од Министерството  за економија. Но, од ССМ стравуваат...
Вести Економија Македонија Топ вести

Слободан Трендафилов: Министерството за труд треба да биде посебно министерство

Дејан Дејан
Министерството за труд треба да биде посебно министерство со свој министер, ова е ставот на синдикатите по најавениот план на идната Влада за трансформација на...
Вести Економија Македонија

Ревизорски: Една третина од пензиите се исплаќаат од буџетот

Дејан Дејан
Една третина од пензиите се исплаќаат од буџетот. Приходите на Фондот за пензиско осигурување се зголемуваат, но се зголемуваат и расходите за пензии, па останува...
Вести Економија Македонија Топ вести

Граѓаните со нула ги оценија македонските патишта, прескапи патарини, а се вози по дупки

Дејан Дејан
Граѓаните со нула ги оценија македонските патишта. Од Јавното претпријатие за државни патишта се пофалија со нови милиони собрани од наплатните станици, но, граѓаните кои...
Вести Економија Топ вести

Автопати, гасификација, маржи на производи накоро истекуваат роковите на мерките и проектите со кои треба да се зафати новата влада

Дејан Дејан
Автопати, гасификација, производи со пониски маржи. Пред новата Влада се наоѓа  листа на работи кои треба да се решат. За некои роковите се одложуваа, за...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе