Категорија : Економија

Вести Економија

Голем дел од пролетната зелка остана во нивите

Дејан Дејан
Струмичките земјоделци се жалат на лош старт на производствената година, ако се суди според пласманот на пролетната зелка. Според нив, до 40% од производството останало...
Вести Економија

Доцни сеидбата на ориз во Чешиново Облешево

Дејан Дејан
И годинава оризопроизводителите од Општина Чешиново-Облешево мака мачат со сеидбата. Водата за наводнување никако да стаса до нивите, за да ги наполнат. Револтирани се што...
Вести Економија Топ вести

Пред нас е милионски долг за враќање, ќе се искористи ли новата милијарда која се најави за  раздолжување?

Дејан Дејан
Догодина земјава треба да врати поголем дел од долгот. Според пресметките станува збор за околу 800 милиони евра. Според експертите, со ова се отвара прашањето...
Вести Економија

Финансиските пазари пред нови предизвици, ќе дојде ли времето на евтин пристап до финансии?

Дејан Дејан
Во услови на скапи пари се одржа 29-то Собрание на АЦИ Македонија, здружение на финансиски пазари на кое членовите избраа нов претседател. Тоа е Весна...
Вести Економија Топ вести

Неизвесно е што ќе се случува со каматните стапки

Дејан Дејан
Со падот на инфлацијата, се очекува каматните стапки да паѓаат.домашните економисти велат дека европската централна банка најави намалување на каматата од идниот месец. Овој сигнал...
Вести Економија Топ вести

Дали ќе се раскинува договорот со “Бехтел&Енка” за над милијарда евра вредните коридори?

Дејан Дејан
За договорот со „Бехтел и Енка“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека планот е да не се реализира на начинот на кој е веќе...
Вести Економија

Милијардата ќе биде европска, но не унгарска, објаснува Мицкоски

Дејан Дејан
За милијарда евра, кредит по договор “влада со влада”, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека не станува збор ниту за пари од Унгарија ниту...
Вести Економија Македонија

Цените на бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство остануваат исти, се намалува само цената на мазутот

Дејан Дејан
Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) не...
Вести Економија Топ вести

Германските инвеститори со список желби до новата Влада, не им било побарано мито, но корупцијата мора да се искорени

Дејан Дејан
Полесно до дозвола за работа, но и за престој, завршување на инфраструктурните проекти,  и навреме да бидат известени  пред да се донесат нови  одлуки и...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе