Категорија : Економија

Вести Економија Македонија Најважни

Се трупаат долгови во компаниите на ЕСМ, на листата должници се најде СОЗР, МАНУ и речиси сите државни институции

Дејан Дејан
Фирмите на ЕСМ за топлинска енергија заглавени во долгови. Трите новоформирани претпријатија повторно на листата на должници на Министерството за финансии и тоа на првата...
Вести Економија Свет

Цените на нафтата растат, фјучерсите потонаа за речиси 500 поени поради извештаите за експлозии во Иран

Дејан Дејан
Цените на нафтата утринава пораснаа за речиси 4%, а фјучерсите на американските акции остро паднаа поради извештаите за експлозии во Иран. Во последното тргување, цената...
Вести Економија

Овошје и зеленчук, реновирање, авионски карти со најголемо поскапување, зејтинот, мастите и природниот гас најмногу поевтиниле-Што ја скрои годишната инфлација од 4%

Дејан Дејан
Инфлацијата на годишно ниво во март изнесувала 4 %, а храната во март оваа година била за 3,5 % поскапа во март 2023-та година гледано...
Вести Економија

„Макпетрол“ третпат прогласен за најпосакуван работодавач помеѓу нафтените компании

Дејан Дејан
Посетителите на специјализираниот интернет-портал за пребарување работни места Вработување.ком за 2023 година го прогласија „Макпетрол“ за најпосакуван работодавач помеѓу нафтените компании. Како резултат на стабилноста,...
Вести Економија Македонија

Најавите за излегување од Отворен Балкан, обид за собирање на гласови на изборите

Дејан Дејан
Домашните експерти воопшто не се изненади од тоа што за време на предизборните кампањи се зборува за излегување на земјава од Отворен Балкан. Аналитичарот Јовановиќ...
Вести Економија Македонија Најважни

Мостот „Беласица“ во мај ќе слави роденден, една година од пожарот кој го затвори

Дејан Дејан
И по речиси една година мостот Беласица е полуфункционален. Откако беше оштетен во пожар прво целосно се затвори за сообраќај, а потоа беше пуштена по...
Вести Економија Топ вести

Грејната сезона продолжува поради временските услови

Дејан Дејан
ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење дека утре ќе добијат топли радијатори бидејќи како што велат исполнети се условите за испорака...
Вести Економија Топ вести

Основната каматна стапка останува на ниво од 6,30 проценти

Дејан Дејан
Основната каматна стапка останува на ниво од 6,30 проценти. Според Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, монетарната политика е соодветна на условите во...
Вести Економија Македонија

Бизнисот со различни предлози за тоа на кои производи треба да им се ограничи маржата до 10 отсто

Дејан Дејан
Производите со 5  и 10 отсто ДДВ,  но и домашните традиционални продукти пиво, вино и ракија да  бидат со ограничена профитна  маржа. Ова е предлогот...
Вести Економија Топ вести

Дизелот поевтинува за половина денар, без промени кај 95-ката и 98-цата – нови цени на дел од горивата од полноќ

Дејан Дејан
Дизелот од ноќеска на полноќ поевтинува за половина денар по литар, а цените на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 не се менуваат, соопшти Регулаторната...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе