Борба против Лажни вести

Анкета за лажни вести и дезинформации

Прашалникот е дел од истражувањата и активностите на ТВ Телма во борбата против лажните информации во рамките на проектот Чек енд Тел (Check&Tell).

Проектот Чек енд Тел (Check&Tell) е проект кој го реализира Тв Телма со подршка на Програмата #SustainMedia, кофинансиран од Европската Унија и Германската влада, имплентиран од GIZ, DW Akademie и Internews, со цел истражување и борба против лажните вести.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ЕУ се бори да се спротивстави на руските изборни дезинформации

Дејан Дејан

Лажни спонзорирани објави на Фејсбук нудат непостоечки производи

Дејан Дејан

Закани и говор на омраза на Кацарска откако ги обелодени нападите врз неа, МВР не поднело кривична пријава против лицето кое ја нападна во трговски центар

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе