Борба против Лажни вести

Лажни вести во дигиталната ера:  Улогата на вештачката интелигенција и алатките за борба

Во дигиталната ера ширењето на лажните вести стана една од најгорливите проблеми со која корисниците тешко се справуваат, а во последно време тој проблем се продлабочи поради достапноста и развојот на способностите на вештачката интелигенција (AI). Лажните вести се однесуваат на лажни или погрешни информации претставени како фактички вести, кои често се шират преку дигиталните медиумски платформи. Со напредокот на вештачката интелигенција, производството и ширењето на лажни вести станаа пософистицирани, предизвикувајќи ја автентичноста на информациите на невиден начин.

Еволуцијата на вештачката интелигенција и нејзиното влијание врз лажните вести:

Подемот на вештачката интелигенција направи револуција во различни индустрии, вклучувајќи ги медиумите и ширењето на информации. За жал, оваа технологија исто така е искористена за манипулирање со информации и овековечување на лажни вести. Алатките управувани со вештачка интелигенција сега можат да генерираат написи, слики и видеа со реалистичен звук што речиси не се разликуваат од вистинската содржина. Ова им овозможува на злонамерните актери да создадат убедливи наративи кои се способни да ги измамат дури и остроумните потрошувачи на дигиталните медиуми.

Примери на алатки за манипулација:

Deepfakes: Deepfake технологијата со вештачка интелигенција може да манипулира со видеа со наметнување на лицето на една личност врз телото на друга, ефикасно создавајќи реална, но целосно измислена содржина.

Генератори на текст: Генераторите на текст управувани од вештачка интелигенција можат да произведат кохерентни и контекстуално релевантни написи, каде дури и новинарите на прво читање не можат да направат разлика помеѓу вистински и лажни вести.

Уредување на слики: Напредните алатки за уредување слики базирани на вештачка интелигенција можат да ја променат визуелноста до степен до кој дури и експертите би можеле да се борат да увидат дали со сликата е манипулирана.

Спротивставување на лажни вести и алатки за верификација:

Како што заканата од лажни вести продолжува да расте, се појавија различни алатки и технологии за да се спротивстават на нивното влијание и да се потврди автентичноста на дигиталните медиуми:

Веб-страници за проверка на факти: Платформите како Snopes, FactCheck.org и PolitiFact се посветени на проверка и разоткривање на лажни информации, меѓутоа голем дел од овие веб-базирани алатки се фокусирани на пазарат на УСА.

Обратно пребарување на слики и видео: Алатките како Google Reverse Image Search и InVID можат да им помогнат на корисниците да го идентификуваат потеклото на сликите и видеата, помагајќи во откривањето на манипулирана содржина.

Образование за медиумска писменост: промовирањето на медиумската писменост и вештините за критичко размислување им помага на поединците да станат попребирливи корисници на информации, што ги прави помалку подложни на лажни вести.

Заклучок и поенти:

Конвергенцијата на вештачката интелигенција и дигиталните медиуми доведе до невидени предизвици во форма на лажни вести. Иако технологијата го олеснува создавањето и ширењето на лажни информации, таа нуди и потенцијални решенија преку напредни алатки за проверка и иницијативи за медиумска писменост.

Во овој пејзаж кој се развива, од клучно значење е да се остане буден, информиран и опремен со потребните алатки за борба против ширењето на лажните вести и за заштита на интегритетот на дигиталните информации.

Како да откриете лажни фотографии и видеа ?

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ЕУ се бори да се спротивстави на руските изборни дезинформации

Дејан Дејан

Лажни спонзорирани објави на Фејсбук нудат непостоечки производи

Дејан Дејан

Закани и говор на омраза на Кацарска откако ги обелодени нападите врз неа, МВР не поднело кривична пријава против лицето кое ја нападна во трговски центар

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе