Вести Култура Македонија

Голем интерес за македонскиот јазик на зимската школа на семинарот посветен на Ацо Шопов- во „Аманет“ напиша „Македонија е судбина на светот, светот е судбина на Македонија“

-Македонија е судбина на светот, светот е судбина на Македонија. Овој стих на великанот Ацо Шопов е запишан во неговата поетска книга „Аманет-Дрво на ридот“43 години потоа, стихот ја одразува смислата на Третата зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, рече на отварањето на школата,  д-р Весна Мојсова –Чепишевска, директорка на МСМЈЛК при УКИМ.

Интересот за изучувањето на македонскиот јазик во светски рамки се повеќе се зголемува, констатира таа.

Ова го покажува фактот што на Третата зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура се пријавени повеќе од 40 учесници од 17 земји од светот.

Треба да бидеме особено горди, истакна претседателот Пендаровски.

Годинашното издание е во  чест на великанот на современата македонска литература и култура, Ацо Шопов, по повод 100 години од неговото раѓање.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Груевски се жали во судот во Стразбур за предметот Тенк – објавено на што се однесува апликацијата и прашањата што треба да ги одговори државата

Дејан Дејан

Кога ќе ја пронајдат ќе треба да одлежи две години затвор мед. сестра за проневерување лекови од онкологија. Апелација ја птоврди пресудата, но таа е во бегство

Дејан Дејан

Summer job како испомош во Бон- како МНР ја испрати поранешната ТВ водителка Бесмира Ејупи во дипломатска мисија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе