Топ тема

Tоп Тема: Бектеши и Лазаров во клинч за субвенциите за етнички вработувања

Субвенциите за вработувања по етнички клуч во приватни фирми го разбранува бизнис секторот и доведе до препукување на релација СДСМ- ДУИ. Има ли договор во владеачката коалиција за ова прашање или ќе се бара модел како да се надминат разликите?

Стопанството го чека четвртиот пакет мерки, опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека економијата тоне а мерките се популистички.

За овие жешки теми во Топ Тема со Наташа Стојановска дебатираа Крешник Бектеши, министер за економија, Дарко Лазаров ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Витанов, поранешен заменик министер за економија.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

„Топ тема“ (14.06.2024) Синдикатите со различни ставови за реорганизацијата на владата

Дејан Дејан

„Топ тема“ (11.06.2024) Ниту зголемениот праг за потписи не ги обесхрабрува независните за избори

Дејан Дејан

„Топ тема“ (10.06.2024) Анализа на изборите за Европскиот парламент, каква е европерспективата на Македонија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе