Вести Економија

Откупот на сливи лош, се жалат производителите

Квалитетен и богат рода на сина слива има во Пијанечкиот регион, но се повторува 2018 година, кога немаше кој да го откупи. Производители на сливи во делчевско мака мачат со откупот на брендот на овој регион. Во моментов  слива се откупува за 10 денари, но производителите тврдат дека откупот им оди на оние кои имаат пријатели во откупните фирми.

Во пијанечкиот регион годинава се очекува производство од 12.000 до 14.000 тони сина слива. На терен се мал број на откупувачи,  производителите тврдат дека годинава ги нема од Косово, кои земаат големи количини. Овоштарите од овој регион поради немање на цена и сигурен откуп на ова овошје почнале да ги напуштаат или ги заменуваат со друга култура.

Производителите на сливи во делчевско немаат свое здружение, преку кое би побарале решавање на проблемите, но сметаат дека државата може да им помогне со отварање на производствени капацитети за преработка или дистилерии, а фирмите коишто откупуваат да имаат лиценци.

Викторија Јованова

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Груевски се жали во судот во Стразбур за предметот Тенк – објавено на што се однесува апликацијата и прашањата што треба да ги одговори државата

Дејан Дејан

Кога ќе ја пронајдат ќе треба да одлежи две години затвор мед. сестра за проневерување лекови од онкологија. Апелација ја птоврди пресудата, но таа е во бегство

Дејан Дејан

Summer job како испомош во Бон- како МНР ја испрати поранешната ТВ водителка Бесмира Ејупи во дипломатска мисија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе