Вести Економија

Температурните разлики опасни за земјоделските култури

Повеќедневните врнежи се добредојдени за посевите во струмичко. Агрономите велат дека ваквите врнежи во регионот, со околу 60 литри на метар кубен се полезни за почвата, а не се преобилни за да предизвикаат гниење или уништување на родот. Особено ќе користат за културите на отворено.

Врнежите се добри и за повеќегодишните насади: овошките и лозјето.

Сепак, проблеми можат да настанат поради големата разлика што се појавува помеѓу дневните и ноќните температури.

Поради непредвидливите временски услови и климатските промени, се помалку земјоделски култури се одгледуваат на отворено. Инвестирањето во заштитни мрежи и пластеници е една од нужните вложувања во современото земјоделство.

Сузана Мицева

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Г7 ветија продолжување на поддршката за Украина и побараа прекин на огнот во Газа

Дејан Дејан

Земјоделците да се информираат за заедничката земјоделска политика на ЕУ, порачуваат експертите

Дејан Дејан

САД ѝ се заблагодари на Македонија за достигнатите 2% БДП за одбраната

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе