Вести Економија Топ вести

Дали и за колку ќе се покачи цената на струјата ќе се знае утре

Регулаторна комисија за енергетика утре ќе пресече дали и за колку проценти ќе се покачи цената на струјата. Анализата на Комисијата покажала дека не се прифатливи голем дел од трошоците кои ги пријавиле енергетските компании, според кои треба да се формира новата цена на струјата. Енергетските компании испратиле многу забелешки до РКЕ, кои комисијата денеска ги разгледуваат, пред да ја донесе конечната одлука.

Предлог одлуките кои се поставени на веб страната се деталните анализи на трошоците кои ги имаат поднесено енергетските комапнии во однос на формирањето на новата цена. По истите пристигнуваат забелешки кои во моментов повторно се анализраат дали се издржани или не.  Одлуката ќе биде донесена утре, се вели во дописот од Регулаторна.

Утре треба да биде утврдена и новата цена и за парното која според некои информации треба да се намали.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Пожарот над  Битола е под контрола, но се уште има неколку активни жаришта

Дејан Дејан

Тендерџијата Чифлигароски во бегство, неговите директори добија по две години затвор

Сашо Чавдаров

Со ребалансот ВМРО-ДПМНЕ не предвидува зголемување на минималната плата, велат од СДСМ

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе