Тетовските тротоари претворени во паркинзи

На булеварот „Маршал Тито“ во центарот на Тетово функционира само една коловозна лента. Сообраќајницата е блокирана од паркирани возила. Возачите велат дека сообраќајниот хаос во градот се создава токму поради...

Бројчаникот за враќање на украдените пари и по една година е само најава

Триумфалната капија е на старото место, но на неа се уште нема никаква табла со цифри. На предизборните митинзи на тогаш опозициската СДСМ во 2016 најсилно одекнуваше ветувањето дека на...

Реконструииран е новиот владин кабинет

Реконструиран е новиот владин кабинет. Речиси без замерки на биографиите, доцна синоќа Собранието ги изгласа новите  министри и замници-министри. Ренатата Десковска го презема кормилото во правда. Столчето во образование го...

Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Влада

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ организира протестен митинг пред владата. Ова е прв голем митинг на опозицијата под водство на новиот лидер Христијан Мицкоски. ВМРО-ДПМНЕ одлучи своето опозициско протестирање да го почне на...

Технички детали го одложуваат телефонскиот разговор Заев – Ципрас

Зоран Заев и Алексис Ципрас се уште немале телефонски разговор, информираше денеска македонскиот премиер. Во преговорите и договорот околу името меѓу Македонија и Грција има одредени технички работи кои треба...

Ифтарска вечера во училиште во Радовиш

Ифтарска вечера за учениците во училиштето Крсте Петков Мисирков во Радовиш. Кусата видео снимка којашто денеска се појави на каналот Јутуб прикажува стотина деца седнати на ученички клупи во холот...

Неизвесен договорот за името?!

Најнов пресврт во спорот за името. По интензивните преговори во последните денови на експертско ниво, и очекувањето да финишираат со телефонски разговор на двајцата премиери Заев и Ципрас, од Атина...

ГАК ќе утврдува дали Јанкулоска може да го следи судењето за „Тенк“

Поради отсуство на ексминистерката Гордана Јанкулоска се одложи судењето против неа за случајот „Тенк“. Поради ризична беменост судијката Добрила Кацарска ја раздвои постапката против неа за  блиндирнаиот Мерцедес уште во...

ДУИ ќе се откаже од донациите од државните институции

ДУИ ќе се откаже од начинот на кој нејзините функционери ја финасираат партијата. Државните институции повеќе  нема да бидат донатори. Ова ќе се случи по носењето на измените на Законот...

СОНК ги обвинува судовите за селективност

Во тек се над 120 тужби на просветни работници по основ на трансформација на работен однос од определено на неопределено време. Ова денес на прес конференција го соопштија претставниците на...