КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП:РАКОМЕТАРКИТЕ ВО ГРУПА СО ИСЛАНД И ТУРЦИЈА

Женската ракометна селекција на Македонија  немаше добра ждрепка во Глазгов.Во првиот дел од квалификациите за СП во Јапонија,националниот тим повторно е во конкуренција на Исланд но и на Турција  и...

ЈАПОНИЈА ГО ИСКОРИСТИ ЦРВЕНОТ КАРТОН НА САНЧЕЗ ЗА ПОБЕДА ОД 2-1 НАД КОЛУМБИЈА

Фудбалерите на Јапонија со победа од 2-1 над Колумбија го отворија СП за селекциите што се натпреваруваат во групата Х.   Тимот на Јапонија  го искористи вториот најбрз црвен картон...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛШ: ШКЕНДИЈА НА СТАРТОТ СО ТНС ОД ВЕЛС

Шампионот на Македонија за противник во стартното коло квалификации доби противник по мерка.За пласман во вториот круг од квалификациите за елитната Лига,Шкендија ќе игра двомеч со  Њу Сеинтс од Велс...

Белгијците сигурно до победата: Панама немаше шанси за сензација (ВИДЕО)

Белгија ја потврди својата фаворитска улога против Панама и славеше со убедливи 3-0 во рамки на 1.коло од Групата Г на Светското првенство. По првото полувреме беше 0-0 во кое...

Шведска доби пенал со ВАР и победа против Јужна Кореја (ВИДЕО)

Шведска успеа да слави победа од минимални 1-0 против Јужна Кореја во рамки на 1.коло од Групата Ф, во која уште играат и Мексико и Германија. „Викизните“ мораа добро да...

Прва сензација на мундијалот, Мексико го изненади шампионот Германија

Мексико направи сензација со триумфот над актуелниот првак Германија на четвртиот ден од Светското фудбалско првенство во Русија. На „Лужники“ во Москва славеше со 1:0 во првото коло од групата...

Лоренцо тргна од пол и заврши со втор триумф по ред во сезоната

Шпанецот Хорхе Лоренцо триумфираше на седмата трка во најсилната Мото ГП класа од светскиот шампионат во мотоциклизам што се возеше во Барселона за Големата награда на Каталонија. На патеката „Каталуња“...

Меси трагичар: Аргентина само до реми со Исланд (ВИДЕО)

Фаворизираната Аргентина имаше кошмарен старт на Светското првенство во Русија, откако одигра само 1-1 со Исланд во рамки на групата Д. „Гаучосите“ доминираа, имаа и шанси, а трагичар на натпреварот...

Франција со помош на видео-технологијата ја победи Австралија (ВИДЕО)

Еден од најголемите фаворити за освојување на Светското првенство, Фрација стартуваше со победа против Австралија од 2-1 во рамки на првото коло од Групата Ц. „Триколорите“ малку потешко од очекуваното...

ПОБЕДНИЧКИ СТАРТ НА УРУГВАЈ И ИРАН

Селекција на Уругвај имаше победнички старт на СП во Русија,откако  со 1-0 го совлада  составот на Египет.   Бројни шанси за јужно американската репрезентација пропуштија ѕвездите Суарез и Кавани кои...