Сите математики за пласман на Македонија во втората фаза

Македонската репрезентација има неколку опции за продолжување на престојот на ЕП.Најсигурна варијатна е победа од најмалку два или повеќе голови   над Австрија за место во вториот круг, но во зависност...

Навивачите најавуваат громогласна поддршка за Македонија пред решавачкиот натпревар против Австрија

Павле Беловски во живот се јави во емисијата "90 минути" на Телма, пренесувајќи ги најновите информации за атмосферата меѓу македонските навивачи пред решавачкиот натпревар за пласман во втората фаза од...

Македонија со победа против Австрија ќе се пласира во вториот круг

Нашите ракометарите во дуелот против Австрија мора да ги освојат двата бода. За да се пласираме во следната фаза и да ја продолжиме низата на успешни резултати на континенталните шампионати...

Исланд ја извојува втората победа со убедлив триумф против Русија

Исланд ја обезбеди втората победа во групата Е денеска, убедливо поразувајќи ја Русија со 34:23 и сега се многу блиску до пласманот во втората фаза. По импресивната победа против Данска...

Атрактивните голови на Кун на среќната Германија и донесоа билет за Виена

Двојниот европски шампион, Германија се квалификуваше во втората фаза од првенството откако ја совлада Летонија во неизвесен натпревар. Дуелот на овие две репрезентации беше потежок од очекувањата, но Германија успеа...

Головите на Ваилипау и овозможија пласман на Белорусија во втората фаза

7-те голови на десното крило Микита Ваилипау и помогнаа на Белорусија да ја победи Црна Гора и да избори пласман во втората фаза на ракометното првенство. Ова беше клучен натпревар...

Домаќинот Австрија мака мачи за да и се спротистави на македонската фаланга

Мачно второ полувреме, неколку загубени шанси и полно скршени срца. Барем на момент вака изгледаа првите минути по завршувањето на мечот со Чешка. Онаму каде што застанаа ракометарите продолжија навивачите....

Дванаесет медали за каратистите на Макпетрол на државното првенство

Викендов во Скопје, се одржа државното првенство во карате за сениори/ки, во поединечна и екипна конкуренција, во дисциплините борби и кати. Ова Државно првенство е критериумско за избор на сениорската...

Брестовац: Се фокусираме на победа против Австрија

Поразот од Чешка е веќе зад нас, па македонската ракометна репрезентација се фокусира на победа против домаќинот Австрија, која би не одвела во следната фаза. Селекторот Данило Брестовац е убеден...

Мишевски и Поповски: Ништо не е загубено !

Поразот од Чешка не ја отпиша Македонија од европското првенство. Визата за второто коло ќе ја бараме на утрешниот натпревар против домаќинот Австрија. Ракометарите веќе се подготвуваат и го анализираат...